Reklama

Jubileusz naszego dziennikarza! Gratulacje dla Istvana Grabowskiego! (film)

Pisze, jak sam powiada z pasji, bo tak jak w październiku 1970 roku, tak i dzisiaj sprawia mu ona wielką przyjemność. Redaktor Istvan Grabowski w październiku 1970 r. rozpoczął stałą współpracę z Kurierem Lubelskim, a po ukończeniu studiów polonistycznych, w czasie których często pisał, związał się z tą redakcją na dłużej. Nie ograniczał się tylko do jednego tytułu.

 

Publikował we wszystkich periodykach, wydawanych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych minionego wieku na Lubelszczyźnie: Sztandarze Ludu, Kamenie, Tygodniku Zamojskim, Gazecie Puławskiej, Tygodniku Chełmskim, Tanwi, Magazynie Domowym, Gazecie Lubelskiej – Dziś, Przeglądzie Kresowym i Słowie Podlasia. Już wtedy jego nazwisko znane było wielu czytelnikom.

Szybko odkrył, że praca w mediach ułatwia mu znacząco rozwijanie własnych zainteresowań. Od ponad 60 lat redaktor Grabowski pasjonuje się szeroko pojętą muzyką rozrywkową. Wywiady ze znanymi muzykami, reportaże z imprez i festiwali, recenzje płyt oraz felietony pozwoliły redaktorowi zawrzeć bliższą znajomość z wieloma gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Wymieńmy choćby: Czesława Niemena, Ireneusza Dudka, Józefa Skrzeka, Krzysztofa Krawczyka, Wojciecha Kordę, Halinę Frąckowiak, Eleni, Marylę Rodowicz, Danutę Błażejczyk, Małgorzatę Ostrowską, Wandę Kwietniewską oraz Zbigniewa Wodeckiego. Szczególnie bliska znajomość łączyła go ze zmarłym w lutym br. Romualdem Lipko i jego grupą Budka Suflera. Między rokiem 1974, a więc debiutem Budki na arenie ogólnopolskiej, a rokiem 1986, napisał o tym zespole kilkaset tekstów, zamieszczanych w prasie lubelskiej, ale też Jazzie, Radarze, Non Stopie, Prometeju, Rock Estradzie, Razem i Panoramie Śląskiej. Szczególną przyjemność sprawiły mu wyjazdy w trasy koncertowe zespołów węgierskich, goszczących w Polsce: Omegi, Locomotiv GT, General, Illes i Bergendy. Każda z tych tras ubarwiana była licznymi artykułami i anegdotami. Dziś o tych zespołach mało, kto pamięta.

W kwietniu 1984 roku redaktor Grabowski zasilił ekipę redakcyjną tygodnika Słowo Podlasia i był z nią związany do końca lipca 2012 roku. W tym okresie pisał także do wielu innych tytułów, że wspomnę choćby Rzeczpospolitą, Poznaniaka i Jazz Forum. W ciągu 50 lat pracy dziennikarskiej zdołał współpracować z 75 tytułami prasowymi. Były to w większości teksty związane z kulturą i muzyką w szczególności, w tym także ludową. Towarzyszył w wielu wyjazdach zagranicznych Zespołu Tańca Ludowego Biawena.

Recenzował wszystkie imprezy organizowane w Białej Podlaskiej przez Jarosława Michaluka i Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe. Bialscy czytelnicy znają go dobrze z łamów: Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego, Gazety Bialskiej, Wspólnoty Bialskiej, Gościńca, Podlasiaka, Podlasianina oraz portali Biała 24 i Radio Biper. Dzięki temu redaktor Istvan Grabowski stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy na Południowym Podlasiu. Swoimi publikacjami przyczynił się do promocji miasta i regionu. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany: Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznakami Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla powiatu i województwa oraz Bialską Nagrodą Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej.

Redakcja Radio Biper składa szanownemu koledze Istvanowi Grabowskiemu ogromne wyrazy uznania i szacunku za wykonywaną pracę i działalność na rzecz kronikarską życia i wydarzeń społeczności regionu. Dziękujemy za wsparcie, rady, uwagi, dziesiątki już tekstów jakie zasiliły nasze strony portalowe i całą Grupę Biper!
Dziękujemy!
Małgorzata Mieńko,
Mariusz Maksymiuk,
Tomasz Łukaszuk,
Jakub Sowa,
Marek Krzewicki,
Jarosław Domański.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama