Reklama

Rozczytaj się i wejrzyj w historię międzyrzeckich bohaterów Bitwy Warszawskiej (galeria)

Uroczyste otwarcie Wystawy „Wiktoria 1920” w Gminie Międzyrzec Podlaski w 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej miało miejsce w 6 września. Przy współpracy licznych osób i instytucji, można było zrealizować projekt i świętować oficjalne otwarcie wystawy właśnie w Rzeczycy, w miejscowości, z której pochodzą Henryk Konstanty Zakrzewski oraz kapitan Zygmunt Tarkowski, lokalni bohaterowie walczący o niepodległość. Dziś pełny opis i link do opublikowanej kilka dni temu fotogalerii z wydarzenia. Czekamy na film!!

Otwarcie wystawy miało podniosły charakter. Przy dźwiękach Hymnu Narodowego i uroczystym podniesieniu flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt. Poczet flagowy wystawili druhowie Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeczycy.

– Wystawa „Wiktoria 1920” w Gminie Międzyrzec Podlaski w 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej” powstała z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim, Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Karola Krysińskiego w Rudnikach. – mówi Monika Swórska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Karola Krysińskiego w Rudnikach.

Na jej realizację organizatorzy pozyskali dotację ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”. Wystawa, którą dzisiaj Państwo obejrzycie, składa się z 16 wielkoformatowych plansz, poświęconych problematyce Bitwy Warszawskiej, która odbyła się w 1920 roku. Mówi o jej przyczynach, przebiegu i znaczeniu dla odbudowy państwowości polskiej, uwzględniając jednocześnie kontekst lokalny międzyrzecczyzny. – dodaje dyrektor szkoły w Rudnikach.

Projekt opracowany i realizowany przez 3 koalicjantów, ma na celu przede wszystkim, przypomnienie Państwu wydarzeń powiązanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, związanych z odbudową państwowości polskiej po ponad 123 latach niewoli. Wystawa jest tak pomyślana i zaprojektowana, aby jak największa liczba mieszkańców Gminy Międzyrzec Podlaski i okolic, mogła ją zobaczyć, a tym samym wspólnie upamiętnić bohaterów Bitwy Warszawskiej w jej 100 rocznicę. W związku z tym wystawa w ciągu najbliższych tygodni będzie udostępniona w 12 miejscowościach naszej gminy, to jest w Krzewicy, Kożuszkach, Maniach, Rogoźnicy, Przychodach, Jelnicy, Strzakłach, w Tłuśćcu, Halasach, Sitnie i Wysokim. – uzupełnia informacje o wystawie Magdalena Chodzińska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Wysokim.

Przy realizacji projektu wielkie wsparcie, życzliwość i uwagę otrzymaliśmy ze strony Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski, Krzysztofa Adamowicza, któremu w tym miejscu składam serdeczne podziękowania. – dodaje dyrektor gminnej biblioteki.

– Materiał merytoryczny do opracowania Wystawy „Wiktoria 1920” w Gminie Międzyrzec Podlaski przygotował znakomity historyk, regionalista dr Szczepan Kalinowski, który powtarzając za Józefem Piłsudskim mówi: „Od najmłodszych lat myślałem o służeniu Polsce”. Doktor Szczepan Kalinowski to członek Krajowej Rady Stowarzyszeń Regionalnych RP, autor licznych książek, publicysta i edytor. Doktor jest przewodnikiem po Podlasiu i Kresach. To bibliofil. Z pasją kolekcjonuje pamiątki związane z naszym regionem oraz wielkimi Polakami. Uzyskał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Międzyrzec Podlaski. Na co dzień publikuje w „Roczniku Międzyrzeckim”, „Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym” czy „Roczniku Bialskopodlaskim”. Pasją doktora jest sylwetka oraz działalność Józefa Piłsudskiego. Szczepan Kalinowski za aktywność społeczną na Podlasiu i Kresach otrzymał wiele wyróżnień m.in. nagrodę im. L. Benedyktowicza oraz statuetkę św. Michała Archanioła. – informuje Sylwia Hubica p.o. dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim.

Doktor Szczepan Kalinowski miał podczas otwarcia wystawy krótką prelekcję o tematyce przedstawionych zdjęć i opisów.

Koalicjanci dzięki którym powstał pomysł na wystawę i ją zrealizowano, serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wspierali realizację projektu:
– wójtowi Krzysztofowi Adamowiczowi i doktorowi Szczepanowi Kalinowskiemu.
– komendantowi Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Międzyrzec Podlaski Józefowi Danilukowi
– prezesowi OSP Rzeczyca a jednocześnie sołtysowi wsi Rzeczyca Stanisławowi Kurendzie
– wszystkim Strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeczycy,
– wszystkim tym, którzy pracowali by przygotować plac i uroczystość oraz tym, którzy rozładowywali ekspozytory.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy i rozczytania się w historii.

Fotorelacja z wydarzenia w materiale:
Rzeczyca: Wystawa „Wiktoria 1920” w gminie Międzyrzec Podlaski (galeria) <<==>> LINK 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
tekst: Monika Swórska / Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama