Reklama

Kryminałki: Otrzymała sms-a z informacją o konieczności dopłaty drobnej kwoty, straciła ponad 6 tysięcy złotych

Po raz kolejny apelujemy, by podczas zakupów internetowych, uważać na sms-y informujące nas o konieczności „drobnej” dopłaty za przesyłkę. Dokonując takiej transakcji możemy stracić pieniądze zgromadzone na koncie. Przekonała się o tym mieszkanka Białej Podlaskiej, która dopłacić miała 1,29 złotych, jednak z jej konta sprawca pobrał ponad 6 tysięcy złotych.

W miniony weekend do bialskiej jednostki zgłosiła się mieszkanka miasta. Kobieta oświadczyła, że została oszukana. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że otrzymała sms-a z informacją, iż do zamówionej przesyłki dopłacić musi 1,29 zł. Pokrzywdzona postanowiła wpłacić podaną w sms-ie kwotę. Jednak podczas wykonania przelewu otrzymywała wiadomości, że wpisuje błędne kody. W rzeczywistości jednak przelewy z jej konta były wykonywane na znacznie wyższe kwoty. Łączna wartość strat oszacowana została przez pokrzywdzoną na kwotę ponad 6 tys.. zł. Gdy zorientowała się, że padła ofiarą oszustów całą sprawę zgłosiła organom ścigania. Policjanci szukają oszustów oraz ustalają okoliczności sprawy.

Apelują też o rozwagę podczas zakupów i płatności internetowych. Sprawcy stosują różne metody, m.in. wysyłają wiadomości tekstowe o konieczności dopłaty drobnych kwot, które zawierają link do strony udającej pośrednika płatności. Nieświadomi zagrożenia oszustwem realizujemy transakcję i niejednokrotnie tracąc środki znajdujące się na koncie.

Dlatego też należy pamiętać, że korzystając z płatności w sieci zawsze trzeba zachować ostrożność i być czujnym. Nie wolno działać w pośpiechu. Przed potwierdzeniem otrzymanego z banku sms-a z kodem do wykonania przelewu zawsze należy zweryfikować znajdującą się tam kwotę.

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama