Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wieści z Unii: Zrównoważone rybołówstwo w UE

Komisja opublikowała swój coroczny komunikat na temat postępów w zarządzaniu zasobami rybnymi w UE. Rozpoczęła także konsultacje w sprawie uprawnień do połowów na 2021 r. Komisja zachęca państwa członkowskie, komitety doradcze oraz zainteresowanych obywateli i organizacje do wniesienia swojego wkładu.

Komisja opublikowała swój coroczny komunikat na temat postępów w zarządzaniu zasobami rybnymi w UE, który opiera się na danych z 2018 r. Tegoroczna edycja „Dążenie do bardziej zrównoważonego rybołówstwa w UE: aktualna sytuacja i kierunki na 2021 r.” potwierdza zdecydowane zaangażowanie Komisji we wspieranie zrównoważonego pod względem środowiskowym i opłacalnego rybołówstwa, a także ukazuje postępy UE w realizacji tego celu. Do wzięcia udziału w konsultacjach publicznych i wyrażenia swoich opinii na temat uprawnień do połowów na 2021 r. zaprasza się państwa członkowskie, komitety doradcze, sektor rybołówstwa, organizacje pozarządowe oraz zainteresowanych obywateli. Komisja nawiąże z nimi kontakt i będzie ich aktywnie słuchać przez kilka następnych tygodni.

Komisarz Virginijus Sinkevičius, odpowiedzialny za środowisko, oceany i rybołówstwo, stwierdził: Pierwsze miesiące tego roku stanowiły ogromne wyzwanie dla sektora rybołówstwa, ale wspieraliśmy go w całej UE. Zrównoważone połowy, realizowane w ramach wspólnej polityki rybołówstwa, są niezbędne do zwiększenia odporności oraz realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, w szczególności niedawnej strategii „od pola do stołu” oraz unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030. Zarządzanie rybołówstwem w UE przyniosło nam dobre wiadomości – obecnie mamy 50 proc. więcej ryb w północno-wschodnim Atlantyku niż w 2003 r. Z danych wynika również, że w ostatnich latach duże segmenty floty stały się bardzo rentowne i wykazują wzrost wynagrodzeń. Wyzwania nadal jednak istnieją, musimy na przykład zintensyfikować nasze wysiłki, aby wyeliminować odrzuty. Liczę na zaangażowanie wszystkich: państw członkowskich, przemysłu i zainteresowanych stron. Musimy zrealizować to, co planowaliśmy osiągnąć.

Komunikat z 2020 r. wskazuje, że połowy na północno-wschodnim Atlantyku stopniowo stają się coraz bardziej zrównoważone, co prowadzi do bardziej obfitych zasobów. Wyniki gospodarcze floty UE były nadal bardzo dobre, przy zysku netto w wysokości około 1,4 mld euro oraz średniej marży zysku netto w wysokości 18 proc. w 2018 r. Nadal rosły też wynagrodzenia rybaków.

Pomimo znacznej poprawy problemy nadal istnieją. Chociaż oczekuje się, że podobne wyniki gospodarcze zostaną potwierdzone w odniesieniu do 2019 r., prognozy na 2020 r. pozostają wysoce niepewne ze względu na wpływ kryzysu związanego z koronawirusem. W przypadku Morza Śródziemnego i Morza Czarnego należy kontynuować energiczne działania ochronne, a w basenach morskich Atlantyku niektóre stada nadal są przeławiane lub pozostają poza bezpiecznymi granicami biologicznymi. W drugim roku jego pełnego stosowania obowiązek wyładunku nadal stanowi problem. Państwa członkowskie muszą zintensyfikować egzekwowanie i kontrolę przestrzegania obowiązku wyładunku, zwłaszcza za pomocą narzędzi kontroli, takich jak elektroniczne systemy zdalnego monitorowania. Komisja będzie nadal współpracować z Parlamentem Europejskim i Radą w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie nowego systemu kontroli rybołówstwa, co ułatwi wykorzystanie tych narzędzi.

Kontekst

Co roku Komisja publikuje komunikat, w którym przedstawia postępy w zakresie stanu stad ryb i rozpoczyna szeroko zakrojone konsultacje publiczne na temat ustalania rocznych uprawnień do połowów na następny rok. Komunikat ten zawiera ocenę stanu realizacji wspólnej polityki rybołówstwa oraz przedstawia uzasadnienie wniosku w sprawie uprawnień do połowów na kolejny rok. Komisja zachęca państwa członkowskie, komitety doradcze – które obejmują sektor rybołówstwa i organizacje pozarządowe – oraz zainteresowanych obywateli i organizacje do wniesienia wkładu w ramach internetowych konsultacji publicznych.

Jesienią Komisja przedstawi wnioski dotyczące rozporządzeń w sprawie uprawnień do połowów na 2021 r. na Atlantyku, na Morzu Północnym i Bałtyckim, na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz w odniesieniu do stad głębokowodnych. Od tego roku stadami ryb należy zarządzać zgodnie z docelowym poziomem maksymalnego podtrzymywalnego połowu, mianowicie maksymalną ilością ryb, które rybacy mogą wyłowić z morza bez narażania regeneracji i produktywności stada w przyszłości. Głównym celem wniosków Komisji dotyczących uprawnień do połowów na 2021 r. będzie utrzymanie lub osiągnięcie poziomu połowów, który umożliwi maksymalne – ale zrównoważone – odławianie ze stad. Wnioski te uwzględniają wieloletnie plany zarządzania i opierają się na niezależnych opiniach naukowych przedstawionych przez Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES) i inne niezależne organy, takich jak analiza ekonomiczna przeprowadzona przez Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF). Wnioski te będą również obejmowały dostosowania wynikające z wdrożenia obowiązku wyładunku.

Uprawnienia do połowów wynegocjowane przez Komisję i uzgodnione w ramach regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO) są również włączone do rozporządzeń w sprawie uprawnień do połowów po posiedzeniach tych organizacji. Rada Ministrów ds. Rybołówstwa Unii Europejskiej omawia wnioski Komisji i ustala przydział uprawnień do połowów. Państwa członkowskie są następnie odpowiedzialne za podział kwot krajowych między różne segmenty floty.

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama