Reklama

Biała Podlaska: Sprawozdanie Prezydenta Miasta z działalności

Podczas XVII sesji Rady Miasta Biała Podlaska w dniu 31 sierpnia, Michał Litwiniuk, Prezydent Miasta Biała Podlaska złożył Radzie Miasta i mieszkańcom sprawozdanie z działalności. Sprawozdanie z działalności prezydenta w dniach od 19 czerwca 2020 r. do 30 sierpnia 2020 r.

Treść sprawozdania Prezydenta Miasta Biała Podlaska

22 czerwca
Bialska Szkoła Ćwiczeń
Wraz ze skarbnik Martą Mirończuk, prezydent Michał Litwiniuk podpisał z Karolem Bieńkiem, zastępcą dyrektora Departamentu Funduszy Strukturalnych reprezentującym Ministerstwo Edukacji Narodowej umowę na realizację projektu Bialskiej Szkoły Ćwiczeń. Dzięki niemu bialskie szkoły zyskują coraz lepszy system wspomagania, by uczniowie rozwijali kluczowe kompetencje i umiejętności uniwersalne. Wartość tej umowy to 1 mln 328 tys 133 zł 67 groszy.

23 czerwca
Rondo WOŚP
Wraz z szefem bialskiego sztabu WOŚP Riadem Haidarem i radnymi miejskimi nadano rondu u zbiegu ulic Witoroskiej i Koncertowej nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i odsłonięto w tym miejscu pomnik WOŚP – czerwone serce.

Rowerowy szlak z Zamkowej do Żurawiej
Prezydent podpisał umowę na budowę ścieżki pieszo-rowerowej między ulicami Zamkową i Żurawią, elementu projektu wykorzystania edukacyjnych walorów Krzny, który przewiduje budowę 11-kilometrowej drogi pieszo-rowerowej wzdłuż całego przebiegu rzeki przez Białą Podlaską. Wykonawcą inwestycji o wartości 1 mln 339 tys jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych S.A. reprezentowane przez prezesa, Leszka Horeglada.

24 czerwca
Diamentowe i Złote Pióra
Wręczono Złote Pióra – specjalne nagrody dla uczniów bialskich szkół, którzy odnieśli w roku szkolnym 2019/2020 największe sukcesy.

25 czerwca
Laureaci Bialskich Lig Przedmiotowych z nagrodami
Podczas specjalnej uroczystości podsumowującej 8. edycję Bialskich Lig Przedmiotowych Prezydent wręczył nagrody najlepszym uczniom bialskich szkół oraz podziękował za inspirowanie ich w drodze do sukcesów nauczycielom oraz rodzicom.

Pawilon edukacyjny nad Krzną przy Żurawiej
W tym dniu również Prezydent Litwiniuk podpisał umowę na budowę pawilonu edukacyjnego nad Krzną z prezesami firmy Dombud, Jarosławem Łepeckim i Antonim Kusznerukiem. Jest to element projektu „Wykorzystanie walorów przyrodniczych doliny rzeki Krzny do celów edukacyjnych i turystycznych” o wartości 14 mln zł, na który Biała Podlaska otrzymała dofinansowanie ze środkiem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 12 mln zł.

Kolejny odcinek Armii Krajowej
Druga podpisana przez Prezydenta Litwiniuka w tym dniu umowa dotyczyła budowy kolejnego odcinka ul. Armii Krajowej. Wykona ją Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Inwestycja polega na budowie drogi o dwóch jezdniach od skrzyżowania z ul. Augusta Fieldorfa do skrzyżowania z ulicą Witolda Pileckiego i ma wartość 1 mln 380 tys. zł. Przedsiębiorstwo Budomex w tym miejscu wybudowało chodnik, parking z wjazdem od wewnętrznej strony osiedla oraz fragment ulicy Witolda Pileckiego. Umowę na realizację tego zadania, w całości finansowanego przez Wykonawcę, podpisał Prezydent z prezesem Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Budomex, Eugeniuszem Izdebskim.

Bialski System Doradztwa Zawodowego
Tego dnia także podczas spotkania z dyrektorami szkół i doradcami zawodowymi omówiono zasady Bialskiego Systemu Doradztwa Zawodowego.

26 czerwca
Posiedzenia Rad Nadzorczych miejskich spółek
Prezydent Michał Litwiniuk uczestniczył w Zgromadzeniu Nadzwyczajnym spółki WOD-KAN oraz w posiedzeniu Rady Nadzorczej spółki PEC.

28 czerwca
Powitanie Mistrzów z UKS Olimpia
Wraz z kibicami Prezydent Miasta powitał powracających z rozgrywek piłkarzy ręcznych UKS Olimpia – zdobywców tytułu wicemistrza Polski Juniorów.

30 czerwca
Posiedzenie Miejskiej Komisji Urbanistycznej
Tego dnia Prezydent Litwiniuk uczestniczył w posiedzeniu miejskiej komisji urbanistycznej.

Szczypiorniści UKS Olimpia odwiedzili Prezydenta
Również tego dnia, Prezydent zaprosił do Urzędu Miasta bialskich szczypiornistów z UKS Olimpia oraz ich trenerów i nauczycieli, by pogratulować im wielkiego sukcesu, jakim było zdobycie wicemistrzostwa Polski Juniorów.

Armii Krajowej w rękach PRD
Tego dnia także nastąpiło przekazanie placu budowy Wykonawcy kolejnego odcinka ul. Armii Krajowej, Przedsiębiorstwu Robót Drogowych. Prezydent podpisał protokół przekazania wraz z prezesem firmy, Leszkiem Horegladem.

1 lipca
Podziękowania i pożegnania nauczycieli emerytów
Podczas zorganizowanego w Urzędzie Miasta spotkania Prezydent Michał Litwiniuk podziękował nauczycielom i pracownikom bialskich szkół odchodzącym na emeryturę za ich pracę.

2 lipca
Respiratory dla bialskiego szpitala
Na ręce dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Adama Chodzińskiego przekazano 3 respiratory o wartości 240 tys. zł zakupione z budżetu miasta w ramach miejskiej, wspólnej pomocy w walce z koronawirusem.

3 lipca
Wakacyjne koncerty Szkoły Muzycznej
Prezydent spotkał się z dyrektorem Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina, Waldemarem Robakiem, by omówić kwestie wspólnej organizacji wakacyjnych koncertów plenerowych na terenie założenia Radziwiłłów.

Mlekovita inwestuje
Spotkanie Prezydenta Michała Litwiniuka z dyrektorem oddziału Sewerynem Sapińskim w sprawie inwestycji firmy Mlekovita w Białej Podlaskiej.

5 lipca
Rowerowa pielgrzymka
Prezydent uczestniczy w mszy inaugurującej pielgrzymkę rowerową grupy rowerzystów skupionych przy parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

7 lipca
„Orzechówek” zmienia oblicze Orzechówka
Spotkanie Prezydenta Litwiniuka z przedstawicielami Stowarzyszenia „Orzechówek”, wspólnie z którymi Miasto usprawniło boisko, z którego korzystają mieszkańcy jednego z największych bialskich osiedli. Prezydent podziękował za dobrą, życzliwą i efektywną współpracę reprezentującym stowarzyszenie Marcinowi Dudzińskiemu, Jakubowi Radomińskiemu i Piotrowi Marczukowi.

8 lipca
Transbet buduje III etap Warszawskiej
Prezydent Litwiniuk podpisał z prezesem Marianem Wojtiukiem umowę na budowę III etapu ulicy Warszawskiej, jednej z ulic wpisanych do realizowanego Planu Budowy Dróg. Dzięki ofercie wykonawcy niższej, niż zakładane przez Miasto środki, realizacja tej inwestycji będzie tańsza o 800 tys. zł. Jej wartość to 9 mln 303 tys. zł – Miasto pozyskało na nią 6 mln 339 tys. zł dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych.

13 lipca
Transbet już na Warszawskiej
Przekazanie placu budowy Marianowi Wojtiukowi, prezesowi firmy Transbet, realizującej trzeci etap przebudowy ulicy Warszawskiej.

Chorzy na stwardnienie rozsiane ze wsparciem Prezydenta
Prezydent Michał Litwiniuk uczestniczy też tego dnia w Walnym Zebraniu Sprawozdawczym Nadbużańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w Białej Podlaskiej, którego jest członkiem honorowym.

Maciąga mural w Janowie, czekamy na ten w Białej!
W tym dniu również wraz z naczelnikiem Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Stanisławem Romanowskim, prezydent Michał Litwiniuk uczestniczy w osłonięciu muralu upamiętniającego twórczość prof. Ludwika Maciąga na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim. To szczególnie istotne wydarzenie w związku z tym, że na wniosek Prezydenta Litwiniuka Rada Miasta zdecydowała o uczczeniu w 2020 roku setnej rocznicy urodzin artysty i wybitnego pedagoga m.in. organizacją wystawy poświęconej mu i stworzeniem podobnego muralu na ścianie II LO im. E. Plater.

15 lipca
Trybuny dla stadionu
Spotkanie prezydenta z projektantami wykonującymi projekt trybuny stadionu miejskiego. Omówiono szczegóły i rozwiązania przedsięwzięcia.

17 lipca
Park Radziwiłła z protokołem
Podpisany został protokół przekazania układu komunikacyjnego z fortyfikacjami, co oznaczało formalne zakończenie tego etapu prac, będącego jedną z części projektu „Rewaloryzacja i modernizacja zespołu zamkowo-parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej”.

22 lipca
Kostka i chodniki dla ulicy Stefana Batorego
Podpisanie umowy na miejską inwestycję wykonania nowej nawierzchni i budowy chodników na ulicy Stefana Batorego, przebudowywanej w ramach Budżetu Obywatelskiego. To inwestycja o wartości 258 tys. zł, którą zrealizuje przedsiębiorstwo Drogi i Mosty reprezentowane przez prezesa, Bogdana Szewczaka. Ulica jest przebudowywana w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Blogerzy – niepełnosprawni – turystyka – promocja miasta
Prezydent Michał Litwiniuk gościł wraz z przedstawicielem ds. osób niepełnosprawnych Pawłem Iwaniukiem Blogerów, Małgorzatę i Kamila, którzy przygotowują przewodnik turystyczny skierowany do osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózku inwalidzkim, realizując projekt „Polska na wózku”. Biała Podlaska znajdzie się w tym przewodniku jako jedno z miast przyjaznych tym osobom. Prezydent oprowadził gości przede wszystkim po założeniu Radziwiłłów i wraz z dyrektor Muzeum Południowego Podlasia Violettą Jarząbkowską przedstawił miejską ofertę. Budowanie relacji z blogerami turystycznymi jest jedną z nowych strategii w celu promocji miasta.

23 lipca
Wojewódzka wizytacja Parku Radziwiłłowskiego
W tym dniu w Białej Podlaskiej przebywali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego przeprowadzający kontrolę na terenie bialskiego założenia Radziwiłłów. Jej celem była ocena efektów inwestycji zrealizowanej w ramach projektu „Rewaloryzacja i modernizacja zespołu zamkowo-parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej”.

24 lipca
Dzieciaki w Okunince
Odwiedziny Prezydenta Michała Litwiniuka w ośrodku wypoczynkowym w Okunince. Przebywają tu dzieci uczestniczące w koloniach letnich organizowanych corocznie przez księdza dziekana Mariana Daniluka i dotowanych także ze środków Urzędu Miasta. Dzieci w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej uczestniczą w tych koloniach bezpłatnie. Prezydent miał przyjemność poprowadzić dla dzieci z tego turnusu zajęcia ze wspinaczki.

27 lipca
Urząd Miasta i koronawirus na wojennej ścieżce
W tym dniu zaczęła obowiązywać w częściowo zmienionej formule organizacja pracy Urzędu Miasta, będąca odpowiedzią na wzrastająca ilość ognisk koronawirusa w Białej Podlaskiej i okolicznych gminach. Aby zapewnić płynność funkcjonowania magistratu również w obliczu konieczności kwarantanny, prezydent zdecydował o przywróceniu podziału na zespoły i pracy zdalnej urzędników i o umawianiu telefonicznym konkretnych godzin załatwienia sprawy klientów w urzędzie. To działania prewencyjne, by ograniczyć także tworzenie się skupisk sprzyjających rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

28 lipca
Są z ceryfikatami i zakładają własne biznesy
Wręczenie zaświadczeń o ukończeniu szkolenia z zakresu zakładania działalności gospodarczej na terenie MOF Biała Podlaska ostatniej grupie uczestników projektu „Załóż firmę i odnieś sukces”, którego celem jest kompleksowe wsparcie osób planujących otwarcie własnego biznesu.

Walne Zieleni Miejskiej
Prezydent Michał Litwiniuk wziął tego dnia udział w Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników spółki miejskiej Zieleń.

29 lipca
Miliony dla Białej na OZE
Podpisałem w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego wraz ze skarbnik miasta Martą Mirończuk umowę na dofinansowanie projektu „Włączamy Dobrą Energię! Budowa małych instalacji OZE w mieście Biała Podlaska”. Na II etap tej inwestycji pozyskano ze środków Unii Europejskiej dofinansowanie w wysokości 2 mln 938 tys 925 zł przy szacowanej całkowitej wartości projektu: 6 mln 367 tys 45 zł 50 groszy. Projekt zakłada zainstalowanie 246 instalacji fotowoltaicznych i 161 kolektorów słonecznych.

30 lipca
Ledy przy Batorego
Przekazanie placu budowy pod wyposażenie w 17 nowych latarni z systemem LED ulicy Stefana Batorego.

Kolejne 65 laptopów w ramach Zdalnej Szkoły +
Prezydent przekazał dyrektorom bialskich szkół laptopy, które pozyskaliśmy dzięki udziałowi w projekcie „Zdalna Szkoła+” realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Bialskie szkoły otrzymały kolejnych 65 laptopów o wartości 155 tys. zł. Wspomogą one edukację online dzieci i młodzieży.

31 lipca
Ocena projektów Budżetu Obywatelskiego
Wraz z pracownikami Urzędu Miasta, Prezydent Litwiniuk podczas spotkania podsumowującego dokonali oceny złożonych projektów Budżetu Obywatelskiego.

Otwarto Novum
Prezydent Michał Litwiniuk otworzył wystawę bialskiego środowiska plastycznego zatytułowaną „Novum”, podczas której podziękował także za wieloletnią pracę twórczą odchodzącemu na emeryturę, pracującemu dotychczas w Galerii Podlaskiej artyście, Mieczysławowi Skalimowskiemu.

1 sierpnia
Ruszyła 40 piesza pielgrzymka do Częstochowy
Wraz z Jego Eminencją Księdzem Biskupem Kazimierzem Gurdą, księdzem dziekanem Marianem Danilukiem i duchownymi z bialskich parafii, prezydent pożegnał bialskich pątników, którzy wyruszyli w 40., jubileuszową, Podlaską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę.

Rocznica Powstania Warszawskiego
Następnie podczas uroczystości miejskich władze miasta uczciły wraz z bialczanami rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

14 sierpnia
Biała „żółta” Podlaska
W związku z wprowadzeniem tzw. żółtej strefy w Białej Podlaskiej zostało zwołane posiedzenie sztabu kryzysowego w Urzędzie Miasta. Uczestniczył w nim wicewojewoda Robert Gmitruczuk, zastępca wójta Gminy Wiejskiej Biała Podlaska Adam Olesiejuk, komendanci Straży Miejskiej, Policji i Straży Pożarnej, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz pracownicy Urzędu Miasta. Podczas tego spotkania podjęte zostały postanowienia w sprawie dalszych działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

15 sierpnia
Święto Wojska Polskiego
Zastępca prezydenta, Maciej Buczyński, uczestniczył, reprezentując Urząd Miasta, w uroczystych obchodach związanych ze świętem Wojska Polskiego w Białej Podlaskiej.

17 sierpnia
Chodnik przy Francuskiej połączy miasto i gminę
Podpisano umowę na budowę chodnika na ulicy Francuskiej, który połączy istniejący ciąg z kładką na Klukówce w miejscowości Grabanów. To inwestycja o wartości 164,5 tys. zł, którą zrealizuje bialskie przedsiębiorstwo Drogi i Mosty.

18 sierpnia
Tablica Chwały 34 Pułku Piechoty
Prezydent uczestniczył w uroczystości odsłonięcia Tablic Chwały upamiętniających dowódców i żołnierzy 34. Pułku Piechoty przy kościele św. Antoniego. Wraz z kustoszem kościoła bratem gwardianem Bogdanem Augustyniakiem oraz dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej – oddziału w Lublinie Marcinem Krzysztofikiem, Prezydent Litwiniuk byli współorganizatorami tego wydarzenia.

Umowa z IPN na wydarzenia w 2021 roku
Tego dnia także podpisano umowę z Marcinem Krzysztofikiem, na mocy której wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej miasto zorganizuje w 2021 roku w Białej Podlaskiej 100. rocznicę zakończenia wojny polsko-bolszewickiej 19 sierpnia. Uroczystości z nią związane odbędą się od 7 do 9 maja, w czasie bialskiego święta 34. Pułku Piechoty.

Szkoły pod specjalnym nadzorem
Podczas spotkania z dyrektorami szkół i placówek dydaktyczno-wychowawczych uzgodniono – w porozumieniu z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną – procedury wprowadzenia wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji mające zapewnić bezpieczeństwo uczniom, rodzicom i pracownikom placówek oświaty w rozpoczynającym się roku szkolnym. Ustalono dodatkowe rekomendacje mające na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

19 sierpnia
Nowe miejsca parkingowe przy Kopernika
Prezydent podpisał umowę z Mieczysławem Rutą, prezesem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej, na wspólną przebudowę miejsc parkingowych na osiedlu przy ul. Kopernika. Inwestycja przewiduje powstanie ok. 150 miejsc postojowych.

25 sierpnia
Chodnik i ścieżka rowerowa przy Kruczej
Podpisano umowę na budowę ścieżki rowerowej i chodnika na ulicy Kruczej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Podleśną do skrzyżowania z ulicą Wyzwolenia. To część projektu „Budowa zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska”. Inwestycja ma wartość 323 172,40 zł i zrealizuje ją bialskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego TRE-DROM.

Wakacyjne remonty i inwestycje w bialskich szkołach
Wraz z naczelnikiem Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Stanisławem Romanowskim, Prezydent dokonał przeglądu i oceny inwestycji i remontów przeprowadzonych w bialskich placówkach – szkołach i przedszkolach – podczas mijających wakacji. W kończącym się roku szkolnym 2019/2020 wartość nakładów inwestycyjnych w placówkach oświatowych wyniosła ponad 1 mln 800 tys. zł.

27 sierpnia
Nagrody Biznesowe BPIG
Podczas uroczystości Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej, której – wraz ze Starostą Powiatu Bialskiego – współorganizatorem był Prezydent Miasta Biała Podlaska, zastępca prezydenta Maciej Buczyński wręczył Nagrodę Biznesową firmie KT&M – laureatowi w kategorii „Innowacyjna Firma”. Wśród wyróżnionych firm znalazła się również Diana Catering, Zakład Wyrobów Wędliniarskich Wysokie.

28 sierpnia
Trzy, dwa, jeden… start! BO Tak!
Ruszyło głosowanie w kolejnym Budżecie Obywatelskim.

30 sierpnia
Święto Lotnictwa
Z okazji Święta Lotnictwa Prezydent Michał Litwiniuk uczestniczył w mszy w intencji lotników i wraz z bialskimi członkami Bialskopodlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP złożył kwiaty przy tablicy upamiętniającej świetne tradycje bialskiego lotnictwa.

 

materiał: Urząd Miasta Biała Podlaska
temat: Rada Miasta Biała Podlaska / Prezydent Miasta Biała Podlaska
tekst: Gabriela Kuc-Stefaniuk rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Biała Podlaska / Leszek Niedaleki
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama