Reklama

Tkaczki z Hruda w Białymstoku

Aktywna postawa pasjonatek rękodzieła z Hruda i liczne nagrody wywalczone na przeglądach, konkursach i kiermaszach sztuki ludowej sprawiły, że pracownia tkacka im. Stanisławy Baj stała się znana i ceniona w kręgu mistrzów rękodzieła. Nic, zatem dziwnego, że nasze tkaczki zapraszają organizatorzy prestiżowych imprez.

W sierpniu odbywał się w Białymstoku Festiwal Tkactwa „Ofensywa splotów”. W parku obok Filharmonii Białostockiej rozstawiono scenę, na której koncertowały kapele ludowe i zespoły śpiewacze oraz kilkanaście namiotów dla tkaczy. Jeden z nich zajmowały Zofia Jówko i Jolanta Zając z Hruda. Panie zadbały o dekorację namiotu oryginalnymi wyrobami tkackimi, promującymi pracownię z Hruda i gminę. Było to tym bardziej wskazane, że w listopadzie ma być podsumowana kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu „Tkactwo w dolinie Bugu”.

Miałyśmy wielu gości zainteresowanych naszymi wyrobami i technikami tkackimi. Furorę robiły podlaskie perebory, znakomicie nadające się na ozdobę wielu tkanin użytkowych m.in. koszul, bluzek, spódnic. Nasz pobyt w Białymstoku był nad wyraz udany – twierdzi Jolanta Zając, szefowa pracowni tkackiej w Hrudzie.

tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia: Agnieszka Borodijuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama