Reklama

Wieści z Unii: Humanitarny most powietrzny

W ramach globalnej reakcji UE na pandemię koronawirusa 15 czerwca odbył się lot z Maastricht w Holandii do Kabulu w Afganistanie, z transportem 100 ton materiałów ratujących życie zakupionych przez UE. Lot był w pełni finansowany ze środków UE i jest jednym z kilku unijnych mostów powietrznych do krytycznych obszarów świata.

UE dostarczy również nowy pakiet pomocy o wartości 39 mln euro, aby wesprzeć walkę z koronawirusem oraz pomóc ofiarom wojny, przymusowych wysiedleń i klęsk żywiołowych w Afganistanie.

Komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič powiedział: W tym trudnym czasie UE nadal chroni najbardziej wrażliwe grupy w Afganistanie. Pandemia COVID-19 wiąże się z ogromnymi wyzwaniami logistycznymi dla społeczności humanitarnej, podczas gdy potrzeby na krytycznych obszarach wciąż są wysokie. Dzięki mostowi powietrznemu UE zapewnia, że niezbędna pomoc, taka jak żywność, woda i schronienie, trafia do jak największej liczby osób i wspiera ludność Afganistanu.

Unijne projekty humanitarne w Afganistanie mają na celu zapewnienie doraźnej opieki zdrowotnej, schronienia, wsparcia żywnościowego, dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych, a także różnych usług w zakresie ochrony wspierających kobiety i dzieci.

Od 2019 r. na pomoc humanitarną przeznaczono prawie 100 mln euro, aby zapewnić niezbędną pomoc osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji.

Finansowany przez UE mechanizm reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych pomaga ponadto przesiedleńcom w Afganistanie. W latach 2019 i 2020 w ramach mechanizmu udzielono wsparcia 400 tys. osób we wszystkich prowincjach, zapewniając m.in. czystą wodę i warunki sanitarne.

Kontekst

Brak bezpieczeństwa i trwający konflikt niezmiennie powodują cierpienia i wysiedlenia na dużą skalę w całym Afganistanie i regionie. Ponad 3,5 mln osób potrzebuje podstawowych świadczeń zdrowotnych. Około 13,5 mln osób nie ma wystarczającej ilości pożywienia, a co najmniej 9 mln osób potrzebuje wsparcia żywnościowego.

Od 1992 r. UE finansuje operacje humanitarne w Afganistanie, na które przeznaczyła do tej pory prawie 935 mln euro.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama