Reklama

Nowe zatoki autobusowe gotowe! Kościuszki i Sidorska – bezpieczniej i estetycznie

Koniec z utrudnieniami podczas prowadzonych prac ale i koniec z korkami na Sidorskiej. Na ulic Kościuszki też poważna zmiana. Jedna i druga ulica doczekała się zatok autobusowych w newralgicznych miejscach. To na Sidorskiej było szczególnie uciążliwe. Bialska firma Drogi i Mosty Bogdana Szewczaka zrealizowała kolejne inwestycje na terenie miasta.

Pod koniec maja br. w Urzędzie Miasta Biała Podlaska prezydent Michał Litwiniuk podpisał umowę na budowę czterech nowych zatok autobusowych na ulicach: Kościuszki, Akademickiej i Sidorskiej w ramach projektu pn. „Budowa zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska”.

Zatoki w ulicy Akademickiej powstały w ramach przebudowy odcinka całej ulicy od Artyleryjskiej do Kopernika. Zatoki w Sidorskiej i Kościuszki były inwestycjami punktowymi.

Realizacja zadania kosztowała ok. 480 tysięcy złotych.

Kościuszki
Prawdę mówiąc, zatoka autobusowa tu była. Ale jej stan wizualny, estetyczny i funkcjonalny pozostawiał wiele do życzenia. Dzięki przeprowadzonym pracom powstała tu jedna zatoka przy drodze lokalnej. Wyznaczono nowe, oznakowane przejście dla pieszych. Nastąpiła zmiana obecnej lokalizacji wiaty przystankowej, została ona przesunięta o kilka metrów w kierunku ulicy Lotniczej. Na krawędzi projektowanego peronu oraz przed nowym, projektowanym przejściem dla pieszych wykonano nawierzchnie z betonowych płyt integracyjnych z wypustkami w kolorze żółtym. Oprócz zatoki i jej otoczenia udało się też przebudować spory bo 160 metrowy odcinek chodnika po stronie zatoki. Nowa kostka połączyła skrzyżowanie ulicy Kościuszki z Lotniczą, poprzez zatokę, skrzyżowanie z ulicą Reja aż do skrzyżowania z ulicą Asnyka.

Sidorska
Tu także powstała jedna zatoka ale przy znacznie ważniejszej i ruchliwszej od ulicy Kościuszki drodze zbiorczej jaką jest Sidorska. Nowa zatoka uzupełniła już istniejącą po północnej stronie ulicy. Pozwoliło to na udrożnienie przepustowości fragmentu ulicy na odcinku od Kolejowej do al. Tysiąclecia. Powstanie zatoki autobusowej związane zostało z przebudową chodnika i budową peronu po południowej stronie ulicy oraz przejścia dla pieszych. Wykonane prace związane z przebudową przejścia dla pieszych, znacząco poprawiły bezpieczeństwo. Przesunięto przejście dla pieszych o ok. 2,5 metra w kierunku zachodnim, centralnie pod istniejący słup lampy ulicznej, tak aby doświetlić przejście na całej szerokości, wymieniono podświetlany kaseton znaku drogowego z pulsatorem i oprawą LED. Na chodniku ułożono betonowe płyty integracyjne z wypustkami w kolorze żółtym. Na chodniku przy przejściu dla pieszych ustawiono ogrodzenie łańcuchowe na długości ok. 10 i pół metra. Wiata przystankowa przesunięta została natomiast kilka metrów w kierunku wschodnim, w kierunku skrzyżowania z ulicą Sikorskiego. Przebudowano chodnik i zejścia z pasażu handlowego. Są krótsze, bardziej strome i posiadają więcej stopni.

wcześniejsze materiały dotyczące budowy zatok:
Kościuszki i Sidorska – powstają nowe zatoki autobusowe (film) (galeria) <<==>> LINK 
Akademicka, Kościuszki i Sidorska – cztery nowe zatoki autobusowe (film) (galeria) <<==>> LINK 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama