Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Eliksir zdrowia i młodości w Wisznicach

W styczniu 2020 r. w Gminie Wisznice powstał Klub Seniora w ramach projektu „Aktywni i sprawni – usługi społeczne dla mieszkańców północnej Lubelszczyzny” realizowany przez Gminę Wisznice w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Oś Priorytetowa 11 Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne w okresie 01.08.2019 r. – 31.12.2021 r. Zajęcia skierowane są do osób 60+ zamieszkałych na terenie naszej gminy.

Celem projektu jest wzrost dostępności do wysokiej jakości usług społecznych dostosowanych do indywidualnych potrzeb grupy 35 osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym z terenu Gminy Wisznice poprzez utworzenie i prowadzenie Klubu Seniora w Wisznicach, oferujące zajęcia adekwatne do potrzeb i oczekiwań osób starszych. Realizacja projektu wpłynie na poprawę jakości oraz dostępności usług społecznych, świadczonych w formie zdeinstytucjonalizowanych w środowisku lokalnym, przyczyniając się do zwiększenia aktywności oraz poprawy jakości życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osób starszych, niepełnosprawnych i niesamodzielnych.

Projekt „Aktywni i sprawni – usługi społeczne dla mieszkańców północnej Lubelszczyzny” daje Seniorom możliwość aktywnego udziału w życiu społecznym oraz dostęp do przestrzeni publicznej. Ze względu na znaczną odległość do większych ośrodków duża część osób starszych, w tym niepełnosprawnych i niesamodzielnych, ma ograniczony dostęp do tego rodzaju form aktywności jak i porad prozdrowotnych. Wychodząc naprzeciw potrzebom tej grupy społecznej powstał Klub Seniora, gdzie jest możliwość spędzenia czasu wolnego i zapewnienia rozwoju zainteresować, pasji oraz podnoszenia kompetencji poprzez różnego rodzaju zajęcia i warsztaty (rękodzieło, IT, muzyczne, literackie, konsultacje prozdrowotne, fotograficzne, ogrodnicze, język angielski, brydż), a aktywny udział w zajęciach ruchowych (pilates/joga/gimnastyka, nordic-walking, rajdy rowerowe, basen) pomoże utrzymać sprawność fizyczną. Zajęcia odbywają się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Oświaty w Wisznicach m. in. w nowo wyremontowanych pomieszczeniach oraz na świeżym powietrzu.

Istotnym elementem integracji osób starszych, zachowania przekazu międzypokoleniowego oraz zwiększenia aktywności Seniorów jest również udział w spotkaniach okolicznościowych oraz różnego rodzaju wyjazdach kulturalnych do teatru i kina oraz wycieczkach krajoznawczych.

Również poradnictwo prozdrowotne ma duże znaczenie w codziennym życiu Seniorów. Zajęcia grupowe oraz indywidualne z psychologiem, kosmetyczką, dietetykiem oraz podologiem pomogą zachować dobre samopoczucie, komfort psychiczny oraz zdrowie. Dostęp do tego typu konsultacji jest niekiedy ograniczony ze względu na brak takich ofert na terenie wiejskim oraz możliwości finansowe.

Konsultacje dietetyczne indywidualne oraz grupowe w ramach projektu prowadzi p. dr inż. Angelika Dadej (dietetyk, specjalista ds. żywności i żywienia) z Poradni Dietetyczno-Zdrowotnej ASAI z Białej Podlaskiej we wsparciu Trenera Personalnego ASAI – p. Michała Dadeja, który prowadzi zajęcia ruchowe z pilates/joga/gimnastyka.

Na spotkaniach indywidualnych dr inż. Angelika Dadej udziela porad dietetycznych i treningowych, koryguje błędy żywieniowe oraz daje wsparcie nakierowane na poprawę stanu zdrowia. Dodatkowo każdej osobie wykonywana jest analiza składu ciała na sprzęcie medycznym TANITA wraz z omówieniem i dodatkowym instruktażem żywieniowym/treningowym.

Dzięki takim pomiarom uczestnicy mogą sprawdzić następujące parametry swojego ciała: zawartość tkanki tłuszczowej, masa mięśni, zawartość wody w organizmie, podstawowa przemiana materii, wiek metaboliczny organizmu, wskaźnik tłuszczu wisceralnego. – mówi dr Angelika Dadej.


Ponadto dla uczestników Klubu Seniora w ramach projektu prowadzone są cotygodniowe wykłady z zakresu dietetyki, dietoterapii, fizjologii oraz żywienia człowieka. Treści wykładów oparte są przede wszystkim o najnowsze badania naukowe, zdobytą wiedzę i doświadczenie w pracy w poradni dietetycznej oraz o rezultaty pacjentów. Dużym zainteresowaniem rodzącym często pytania cieszą się wykłady poruszające tematykę m.in. mikrobiomu jelitowego, roli komórkowych składników odżywczych w chorobach dietozależnych czy też znaczeniu żywności funkcjonalnej w profilaktyce chorób oraz w rozwoju psychofizycznym.

Dr inż. Angelika Dadej zwraca uwagę, że podstawą zdrowia jest wiedza i zrozumienie, że nasze problemy zdrowotne wynikają w dużej mierze z niewydolnej funkcji komórek naszego ciała na skutek długotrwałego niedoboru komórkowych składników odżywczych. – Dzięki edukacji i świadomym wyborom możemy w dużej mierze wpłynąć w codziennym życiu na kondycję swojego organizmu stosując praktyczne rozwiązania prozdrowotne, takie jak właściwy wybór produktów spożywczych, konsumowanie żywności funkcjonalnej, stosowanie zbilansowanej diety czy uprawianie sportu. – dodaje doktor Angelika.

Dodatkową wartością dla uczestników projektu są treningi grupowe z trenerem personalnym skierowane do Seniorów. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem. Trener personalny – Michał Dadej układa ćwiczenia ukierunkowując je przede wszystkim na poprawę wad postawy, kondycji fizycznej i psychicznej, zrzucenie nadmiernej tkanki tłuszczowej w oparciu o elementy gimnastyki wykorzystującej opór własnego ciała i opór zewnętrzny oraz elementy pilatesu.

Uczestnicy pomimo swojego wieku (60+) każde ćwiczenie wykonują z ogromnym zaangażowaniem, wkładając w to całe swoje serce. Dzięki tym ćwiczeniom łamiemy stereotypy i pokazujemy, że osoby po 60-ce mogą być również sprawne i aktywne fizycznie. – twierdzi trener p. Michał Dadej.


Z wypowiedzi uczestników wynika, że dzięki regularnym ćwiczeniom odczuwają zdecydowaną poprawę nie tylko w kwestii zdrowia ciała ale i ducha. A jak wiadomo w zdrowym ciele zdrowy duch!

Mało powiedzieć, że zajęcia podobają mi się, muszę też dodać, że mam świadomość ich pozytywnego wpływu na mój organizm. W naszym wieku, nasze kości i stawy są już zastałe. Oczywiście mamy świadomość jak ważne są ćwiczenia fizyczne, chyba wszyscy, ale wracając do domu szybko się o tym zapomina. Natomiast będąc już tutaj, w projekcie, i ćwicząc w grupie nie tylko nawzajem wspieramy się, ale i poprawia się nasze samopoczucie i kontakt z innymi osobami. Ucieszyłam się z tego projektu i umożliwienia nam ćwiczeń wspólnie pod okiem specjalistów. Staram się nie opuszczać żadnego ze spotkań. Tym bardziej, że wyraźnie czuję się lepiej. Lżej mi się oddycha, nie męczę się już tak szybko, bardzo poprawiła się moja motoryka ciała, znajomi zauważyli i chyba nawet trochę zazdroszczą, że poruszam się sprawniej, lekko. Może to będzie banał, ale powiem tak – ubyło mi lat! Miałam jak większość Seniorów problemy z porannym wstawaniem, zanim się ciało nie rozruszało nie raz było kiepsko a dziś… po prostu fruwam! – mówi jedna z uczestniczek zajęć Krystyna Wiczuk.

Jak przepisy oraz obostrzenia wynikające z ogłoszonej pandemii pozwolą, w Klubie Seniora odbywać się będą zajęcia kulinarne nakierunkowane na potrawy dietetyczne z udziałem dietetyka. Warsztaty będą miały na celu podniesienie świadomości zdrowego i prawidłowego odżywiania, komponowanie zdrowych oraz smacznych posiłków z wykorzystaniem produktów ekologicznych i nieprzetworzonych.

Z powodu z ogłoszonego na obszarze RP stanu epidemii zajęcia w Klubie Seniora zostały zawieszone w okresie 12.03.2020-12.06.2020 r. w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Od 15 czerwca 2020 r. większość zajęć w Klubie Seniora została wznowiona. W najbliższym czasie planowane są także wyjazd do kina oraz 3-dniowa wycieczka krajoznawcza.
W ramach projektu „Aktywni i sprawni – usługi społeczne dla mieszkańców północnej Lubelszczyzny” została utworzona także wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Białej Podlaskiej.

Wypożyczalnia mieści się w Domowym Szpitalu przy ulicy Spółdzielczej 5, 21-500 Biała Podlaska (czynna w poniedziałki, czwartki i piątki w godzinach 8.00-15.00 oraz we wtorki i środy w godzinach 11.00-18.00, www.szpitalbp.pl, tel. 83 41 47 641,83 41 47 642). W Wisznicach znajduje się filia wypożyczalni w budynku Urzędu Gminy Wisznice, ul. Rynek 35, 21-580 Wisznice, pokój nr 209 (w dni robocze w godzinach 10.00-13.00, tel. 83 378 20 33, www.wisznice.pl).

materiał: Radio Biper Wisznice
tekst: Michał i Angelika Dadej /Anna Lewczuk/Leszek Niedaleki
zdjęcia: Michał Dadej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama