Reklama

Wystawa „Kościół i Solidarność” (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 23 sierpnia 2020
, godz. 11:00
W niedzielę 23 sierpnia o godz. 11 na radzyńskim Placu Wolności otwarta zostanie plenerowa wystawa „Kościół i Solidarność”. Przygotował ją Radzyński Ośrodek Kultury we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, z okazji radzyńskich obchodów 40-lecia NSZZ „Solidarność”.

Wystawa fotogramów dotyczy współpracy duchownych Kościoła katolickiego z ruchami opozycyjnymi wobec władz komunistycznych w PRL w latach osiemdziesiątych XX w. Kościół katolicki był przez lata dla wielu rodaków symbolem niezależności od władz PRL. Zdecydowaną większość polskiego społeczeństwa w latach 1944–1989 stanowili katolicy przywiązani do swojej wiary i tradycji. Ta silna więź ujawniła się również w czasie strajków z sierpnia 1980 r. i była widoczna przez cały okres istnienia „Solidarności”.

Narracja pierwszej części  wystawy opiera się na prezentacji stosunku do „Solidarności” najważniejszych postaci w polskim Kościele tamtego czasu, a więc: papieża Jana Pawła II, prymasów Stefana Wyszyńskiego i Józefa Glempa oraz „kapelana Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki, brutalnie potem zamordowanego przez SB. Prezentowana też będzie tematyka wpływu na polskie społeczeństwo trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do ojczyzny, udziału Kościoła w strajkach, jakie miały miejsce w 1988 r. oraz wyborów czerwcowych z 1989 r. Ważnym aspektem wystawy jest także Duszpasterstwo Ludzi Pracy i kształtowanie postaw robotników poprzez organizację corocznych pielgrzymek na Jasną Górę. Wystawa adresowana jest nie tylko do mieszkańców Radzynia Podlaskiego. Warto obejrzeć ją z bliska.

tekst: Istvan Grabowski
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama