Reklama

Wieści z Unii: Szersze kompetencje Agencji Praw Podstawowych

Komisja Europejska zaproponowała zmianę rozporządzenia ustanawiającego Agencję Praw Podstawowych UE. Poprawki mają na celu wyjaśnienie, że dziedziny objęte działaniami Agencji w sprawach karnych są zgodne ze zmianami Traktatu Lizbońskiego, w zakresie współpracy policyjnej i sądowej. Agencja pomaga instytucjom, organom, urzędom, agencjom i państwom członkowskim UE we wdrażaniu prawa UE.

Dostosowują także rozporządzenie ustanawiające Agencję do aktualnych standardów UE dla agencji zdecentralizowanych (wspólne podejście do agencji UE z 2012 r.) w celu zwiększenia wydajności, przydatności i zarządzania Agencją. Zmiany mają charakter techniczny i opierają się na ustaleniach zewnętrznej oceny Agencji oraz analizie przeprowadzonej przez Komisję. Propozycja nie zmienia mandatu ani zadań Agencji.

Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości, powiedział: – Opieramy się na badaniach Agencji i analizie danych dotyczących podstawowych praw w celu wspierania naszej pracy. Poprawki zaproponowane przez Komisję zwiększą skuteczność i znaczenie Agencji we wspieraniu instytucji UE i państw członkowskich w kwestiach związanych z prawami podstawowymi.

Komisja odpowiada nie tylko na zalecenia wynikające z zewnętrznej oceny Agencji, ale także na wezwania państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego i szeregu innych zainteresowanych stron.

Agencja Praw Podstawowych UE została ustanowiona na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 168/2007). Jej celem jest zapewnienie instytucjom, organom, urzędom, agencjom i państwom członkowskim UE, przy wdrażaniu prawa UE, pomocy i wiedzy fachowej związanej z prawami podstawowymi, aby wspierać je przy opracowywaniu inicjatyw opartych na dowodach.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama