Reklama

Zdigitalizują ikony z Muzeum Południowego Podlasia

Muzeum Południowego Podlasia realizuje projekt pn. "Digitalizacja zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej". Dzięki digitalizacji, kolekcja zasobów muzealnych trafi do szerokiego grona odbiorców. Zainteresowanie ikonami znajdującymi się w bialskiej instytucji kultury jest ogromne i przyciąga rocznie tłumy turystów.

Efektem digitalizacji 450 ikon, które będzie można podziwiać w wersji cyfrowej, będzie poszerzenie przez bialskie muzeum działań na arenie ogólnopolskiej i światowej. Cyfrowa digitalizacja dóbr kultury ma za zadanie stworzenie łatwego dostępu do cennych dzieł, zapoznanie społeczeństwa z kulturą wyższą, docenienia narodowego dorobku oraz ochronę cennych zbiorów, które dzięki cyfryzacji nie będą narażone na nadmierne zewnętrzne wykorzystywanie. Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na rozwój turystyki w regionie.

W ramach projektu zakupiono dotychczas urządzenie do zabezpieczania sieci w Muzeum, zasilacze awaryjne, macierz pamięci, szafy serwerowe, serwery wraz z systemem operacyjnym, komputery do opisu muzealiów, urządzenia wielofunkcyjne, stacje robocze do obróbki skanów oraz zestaw do fotografowania obiektów muzealnych. Digitalizację zbiorów wspomaga aplikacja informatyczna Muzeo.

Ponadto w ramach projektu wybudowane zostało pomieszczenie serwerowni z instalacjami elektrycznymi i telekomunikacyjnymi w budynku Oficyny Zachodniej Muzeum Południowego Podlasia.

Wartość całego zadania: 723 692,85 zł, w tym dofinansowanie z UE: 615 138,91 zł.

źródło / zdjęcia: UM w Białej Podlaskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama