Reklama

Bialscy harcerze na obozie „Dobra Pasterka” w Górach Stołowych (galeria)

Wakacje na końcu świata wydają się najlepszą opcją w tym trudnym czasie. Gdzieś daleko w Górach Stołowych, w powiecie kłodzkim, w parku narodowym, tuż obok granicy z Czechami leży niewielka wioska – Pasterka. To tam właśnie udali się harcerze i harcerki z II Szczepu Harcerskiego „Genus” w Białej Podlaskiej. U stóp najwyższego szczytu pasma – Szczelińca Wielkiego rozbili swoje namioty. Realizowali program w dn. 29 lipca – 8 sierpnia 2020 r. pod hasłem „Dobra Pasterka”.

W czasie obozu nie zabrakło licznych, ciekawych zajęć. Pojawiły się gry terenowe, ogniska, warsztaty profilaktyczne w ramach Dnia Profilaktyki, warsztaty taneczne, quizy, alarmy nocne. W szczególny sposób wspomniano powstańców warszawskich, Jana Pawła II, bohaterów Dolnego Śląska. Druhny i druhowie wyruszyli również na górskie wędrówki, zdobywając Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Ostrą Górę, Machowski Krzyż, czy docierając do czeskiego Machova. Odwiedzili także Zagnańsk z dębem Bartkiem, Górę Świętej Anny, Kudowę Zdrój, Wrocław, a także południowych sąsiadów – Skalne Miasto w Adršpachu, Broumov. Wyjazd odbywał się we wzmożonym reżimie sanitarnym według zaleceń władz państwowych.

Grupą z Białej Podlaskiej opiekowała się pwd. Anna Daniłko – młoda drużynowa zuchowa, wyróżniona w ogólnopolskim plebiscycie instruktorów ZHP – „Niezwyczajni” w 2019 r. Wsparli ją także: Michalina Barabaniec, Grzegorz Lustyk, Adrian Winiarek. Podczas wyprawy w Góry Stołowe druhowie i druhny z Białej Podlaskiej spotkali się z przyjaciółmi z Łukowa, Radzynia Podlaskiego, Ryżek, Starych Kobiałek. Dofinansowanie przekazało Kuratorium Oświaty w Lublinie, a także władze samorządowe, w tym Miasto Biała Podlaska w ramach zadania z zakresu turystyki i krajoznawstwa – „Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać – turystycznym szlakiem do harcerstwa”, zakładającego poznanie miejsc o szczególnych walorach ekologicznych.

Obóz „Dobra Pasterka” pozwolił oderwać się od trudów codzienności, odpocząć w naturalnym otoczeniu i podsumować ów nietypowy rok harcerski.

materiał: Komenda Hufca ZHP w Łukowie”
tekst: hm. Michał Mojski
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
hm. Michał Mojski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama