Reklama

Lisiowólka – podróż w czasie i przestrzeni

Lisiowólka to niewielka wieś w gminie Wohyń. Dzięki emerytowanej pracownicy Banku PKO BP w Lublinie Teresie Pływacz, zapamiętana zostanie nie tylko przez swoich mieszkańców. Przyczyni się do tego walnie nietuzinkowa książka. 9 sierpnia, w radzyńskiej Galerii „Oranżeria” miała miejsce promocja książki „Lisiowólka w starej fotografii”. Promocji towarzyszyła wystawa zdjęć zawartych w publikacji.

Autorka opowiadała barwnie o zwyczajach i obrzędach panujących w Lisiowólce, dawnych strojach, tragicznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej i miejscach kultu religijnego.

Spotkanie z Teresą Pływacz poprowadziła Aldona Sadowska, która obok rozmowy z autorką, przygotowała dla wszystkich muzyczną niespodziankę. Wyśpiewane przez nią piosenki wprowadziły wszystkich w sentymentalny nastrój.

Zdecydowałam się na opracowanie tej publikacji, gdyż spędziłam w Lisiowólce dzieciństwo, tu są moje korzenie i często wracam do wspomnień sprzed lat. Przedmiotem zawartych w książce refleksji jest życie dawnych mieszkańców, także moich przodków, nierozerwalnie związanych z tym miejscem – mówiła podczas promocji autorka. – Aby przygotować książkę do druku, odbyłam wiele podróży w czasie i w przestrzeni. Spotkałam się i rozmawiałam z najstarszymi mieszkańcami Lisiowólki. Udałam się wraz z moimi rozmówcami w magiczną podróż wspomnień.

– O dawnej wsi i jej mieszkańcach opowiadali mi znajomi, przyjaciele i krewni. Wsłuchując się uważnie w to, co mówią, spisywałam ich wspomnienia, a w bibliotekach i archiwach odkrywałam nieznaną mi dotąd historię wsi – dodaje autorka.

Teresa Pływacz z Semeniuków urodziła się 19 kwietnia 1950 r. w Radzyniu Podlaskim. Po studiach na wydziale administracji UMCS pracowała w Lublinie. Prywatnie jest żoną Edwarda, matką Beatki i Jacka oraz babcią czworga wnucząt: Martynki, Piotrka, Maćka i Tomka.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia: Radzyński Ośrodek Kultury
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama