Reklama

Zawód- adwokat. Praca, prestiż i dobre zarobki

Szukając swojej drogi zawodowej warto kierować się swoimi zainteresowaniami, ale również zapotrzebowaniem na rynku pracy. Jeszcze około 15 lat temu bardzo modne były studia filozoficzne, jednak znalezienie po nich dobrze płatnej pracy nie był wcale łatwe. Niewątpliwie praca, jako adwokat jest prestiżowa, ale również ciekawa. Ale jak zostać adwokatem.

Studia to podstawa
Pierwszym krokiem, aby zostać adwokatem jest ukończenie studiów. Oczywiście dostanie się na dobrą uczelnie wymaga osiągnięcia dobrych, albo też bardzo dobrych wyników z matury. Najlepiej zdawać takie przedmioty, jak język polski, wiedza o społeczeństwie, matematyka i język obcy z systemie rozszerzonym. Obecnie jest bardzo wiele uczelni prywatnych, gdzie także otwarty został wydział prawa i administracji, przy czym w tym przypadku przyjmuje się niemal wszystkich chętnych, ale czesne jest także bardzo wysokie. Same studia trwają 12 semestrów i po obronie pracy dyplomowej uzyskuje się tytuł magistra prawa.

Prawnik to nie adwokat
Samo ukończenie studiów na wydziale prawa nie sprawia, że można otworzyć własną kancelarię czy podjąć pracę jako adwokat. Otóż jest to dopiero pierwszy krok. Kolejnym jest specjalizacja. Otóż, aby się na nią dostać konieczne jest zdanie egzaminów. Trzeba także znaleźć kancelarię, gdzie dodatkowo będzie można zdobywać doświadczenie. Dopiero po ukończeniu aplikacji uzyskuje się wpis do krajowej izby adwokackiej i nabywa się prawa do pracy, jako adwokat.

Gdzie może pracować magister prawa?
Oczywiście adwokat może znaleźć zatrudnienie w kancelariach adwokackich, jednocześnie może również prowadzić własną działalność i założyć kancelarię. Natomiast po ukończeniu tylko studiów nie ma tak dużych możliwości. Można podjąć pracę biurowe, bądź też pracować w kancelarii, jako pomocnik adwokata, czy też jako pracownik sekretariatu. Można również aplikować na stanowisko w urzędzie miasta, starostwa czy też urzędzie skarbowym, ale przy tym obowiązuje każdego taki sam proces rekrutacyjny, a więc egzamin wiedzy. Ciekawą opcją jest pomoc kancelaryjna. Zarobki dla magistrów prawa na samym początku wynoszą najniższą krajową, jednak w zależności od firmy mogą urosnąć już po kilku latach. Z kolei adwokaci zarabiają zdecydowanie więcej, a ich zarobki znacząco przekraczają średnią krajową.

Jeżeli szukacie ciekawych ofert pracy dla adwokatów, prawników czy też w innym zawodzie, to sprawdźcie portal Pracuj.pl

 

materiał: Grupa Pracuj Sp. z o.o.
tekst: Magdalena Szczepkowska Promocja Online
grafika: https://krrss.pl/
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama