Reklama

Umiejętności sprzedażowe, gdzie można je wykorzystać

Zapotrzebowanie, na sprzedawców stale rośnie. Właśnie dlatego postało wiele kierunków studiów i kursów uczące pracowników, jak mają skutecznie sprzedawać i podpisywać umowy. Warto jednak podkreśli, że nie tylko na stanowisku sprzedawcy tego typu umiejętności są przydatne.

Umiejętności sprzedażowe- czym są?
Sprzedawca potrafi zainteresować klienta danym produktem. Potrafi znaleźć zalety posiadania danego produktu przez klienta. Potrafi odpowiadać na wszelkie jego obiekcje i wątpliwości. Na etapie zakańczania transakcji, potrafi dopiąć umowę, czyli podpisać ją, bez odwlekania tego na później. Wielu klientów już na końcowym etapie sprzedaży kończy rozmowę, mówiąc, że są zainteresowani i chętnie podpiszą umowę, jednak najpierw muszą skonsultować się z żoną, czy współpracownikiem. Dobry sprzedawca wie, jak zachęcić klienta do podpisania umowy lub zakupienia danego przedmiotu tu i teraz. Sprzedawcy potrafią bardzo dobrze argumentować, dostosowując to, co mówią do swojego rozmówcy. Ta umiejętność wymaga przytomnego umysłu, kreatywności i inteligencji. Stosowanie wyłącznie schematów sprzedażowych nie zapewnia dobrego wyniku.

W jakiej pracy można wykorzystać umiejętności sprzedawcy?
Odpowiedź jest zaskakująca: powyższe umiejętności sprzedawcy, można wykorzystywać na każdym stanowisku. Począwszy, od zachwalania siebie, na rozmowie kwalifikacyjnej, a skończywszy na proszeniu szefa o podwyżkę, czy awans, na każdym etapie naszej kariery umiejętności sprzedaży są ważne i potrzebne. Każda praca prędzej, czy później będzie wymagała od nas trafnego argumentowania. Oferty pracy zamieszczone na Pracuj.pl bardzo często zawierają w zakresie wymagań od kandydata, komunikatywności i otwartości. Te cechy, to filar sprzedażowych umiejętności. Jeśli dodamy do nich jeszcze zdolność do trafnego argumentowania i zakańczanie rozmowy w momencie, w którym osiągnęliśmy nasz cel, możemy uznać, że wykorzystujemy umiejętności sprzedażowe.
Negocjowanie umowy o pracę, którą podpisujemy, to kolejny przykład na zastosowanie technik sprzedażowych w naszej pracy. Negocjacje będą towarzyszyły nam jednakowo w relacjach ze współpracownikami, gdy staramy się o awans, czy podwyżkę.

Praca na każdym stanowisku wymaga odpowiednich umiejętności i zaangażowania. Wzbogacając swoją wiedzę o techniki i umiejętności sprzedażowe, możemy wiele zyskać. Warto stale się rozwijać i uczyć, by zapewnić sobie dobrą, satysfakcjonującą nas ścieżkę kariery.

 

materiał: Grupa Pracuj Sp. z o.o.
tekst: Magdalena Szczepkowska Promocja Online
grafika: Włocławski Portal Internetowy q4.pl
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama