Reklama

Zapomniane zawody – poszukiwani pracownicy

Są takie zawody, które przez trend, jakim było podejmowanie przez wiele osób studiów wyższych są zapomniane. W związku z tym na rynku jest deficyt takich specjalistów. Jakie to zawody i czy warto się nimi zainteresować? Warto zauważyć, że do zawodów deficytowych należą m. in.: spawacz, czy elektryk. A jakie można jeszcze wymienić?

Złotnik i zegarmistrz
W zawodach rzemieślniczych, takich jak złotnik czy zegarmistrz można zauważyć wyraźny deficyt specjalistów. Często pracownicy je wykonujący są już w sędziwym wieku. Choć wiele osób obecnie inwestuje w smartwatche to mimo wszystko nie brakuje koneserów tradycyjnych zegarków. Jeśli chodzi o złotnika to jego usługi były i będą potrzebne. Jak do tej pory pomimo obecności drukarek 3D, które mogą drukować nawet biżuterię, najwięcej jest koneserów tej ręcznie wyrabianej, która zresztą osiąga najwyższe ceny. To samo dotyczy ślusarzy, a przecież dorabianie kluczy, wymiana, czy sporządzanie zamków, czy awaryjne otwieranie drzwi, to usługi, które są na porządku dziennym trudno wyobrazić sobie, aby zabrakło kiedyś specjalistów, choć ta ostatnia usługa to już domena nowszych technologii. Niewątpliwie zatem pójście w kierunku rzemieślniczym może być dobrym wyborem.

Krawcowa
Trudno wyobrazić sobie, że kiedyś mogłoby zabraknąć krawcowych, a jednak coraz mniej młodych kobiet decyduje się na ten fach. Jeśli ten trend się utrzyma to właściwie wszystkie firmy będą zmuszone otwierać swoje fabryki na dalekim wschodzie, gdzie na razie takowych pracowników nie brakuje. Krawcowa to bardzo dobra praca, gdyż można pracować zarówno na etacie, jak i dorabiać sobie dodatkowo wykonując przeróbki krawieckie. Warunkiem jest umiejętność szycia i dobry sprzęt. Oczywiście krawiectwo można opanować samodzielnie, jeśli ma się wystarczającą ilość samozaparcia, jednak są jeszcze szkoły, które organizują takie specjalności. Szycie ręczne i maszynowe to umiejętność, która jest obecnie deficytowa, dlatego warto zainteresować się tym zawodem. Oferty pracy dla krawcowych pojawiają się dość często. Wystarczy przejrzeć portal Pracuj.pl. Warto zauważyć, że można również założyć własną działalność czy też pracować na umowę zlecenie szyjąc chociażby suknie ślubne czy wieczorowe. Wiele osób obecnie poszukuje oryginalnych rozwiązań, dlatego oprócz szycia warto opanować również projektowanie. Dzięki temu możliwe będzie poszerzenie swoich usług, a także wyższy zarobek.

materiał: Grupa Pracuj Sp. z o.o.
tekst: Magdalena Szczepkowska Promocja Online
grafika: Ewa Mastalska /wroclaw24.net
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama