Reklama

Tajniki pracy dekarza

Budowa dachu, jest najczęściej najdroższym elementem całej konstrukcji domu. Budowa dachu wymaga powstania konstrukcji nośnej, potem wielu warstw uszczelniających i ocieplających, a na końcu pięknego wykończenia w postaci estetycznej blachodachówki. Całą tę pracę wykonują dekarze, dzięki którym właściciele domów, mają dach nad głową.

Jak zostać dekarzem?

Pracy dekarza można nauczyć się w szkole branżowej, czyli tak zwanej zawodówce, na kursach i w praktyce, ucząc się od innego rzemieślnika. Po ukończeniu szkoły zawodowej, o profilu budowlanym i specjalności dekarskiej, można zdawać egzamin w Izbie Rzemieślniczej. Następnie można starać się o tytuł mistrza, po przepracowaniu trzech lat w zawodzie i zdaniu ponownego egzaminu. Osoby dorosłe mogą udać się na kurs zawodowy zamiast do szkoły branżowej, a następnie tak samo zdać test w Izbie Rzemieślniczej.

Kandydaci na to stanowisko powinni odznaczać się dużą siłą fizyczną, dobrym zdrowiem, sprytem i nie mieć lęku wysokości. Warto pamiętać, że praca dekarza jest zawodem deficytowym, oferty pracy na to stanowisko zawsze znajdziemy na jednym z portali z ogłoszeniami takim jak na przykład Pracuj.pl. Wiele ogłoszeń dotyczy pracy za granicą. Są tam oferowane wyższe zarobki, za wykonywanie niemal tej samej pracy, jednak jesteśmy zmuszeni do wyjazdu z kraju i nauki obcego języka.

Za co dekarze uwielbiają swoją pracę?

Przede wszystkim dekarze chwalą sobie swoją pracę za to, że jest na świeżym powietrzu. Staranne wykonanie pokrycia dachowego daje im ogromną satysfakcję, gdyż ich dzieło służy ludziom na dziesiątki lat. Dekarze wciąż się rozwijają. Oprócz nauki, którą mogą sprowadzać na coraz wyższy poziom, aż zostaną mistrzami, wciąż nabywają nową wiedzę na temat innowacyjnych metod i technologii związanych z pokryciami dachowymi. Niemal każdego dnia na rynku pojawia się produkt umożliwiający szybsze i lepsze budowanie dachów. Dobry dekarz nadąża za trendami, uczy się i rozwija. Marzeniem wielu dekarzy jest założenie własnej, prosperującej firmy. Jak widać praca dekarza ma wiele zalet.

Oferty pracy dla dekarzy zawsze są dostępne. Jest to bardzo pożądany zawód nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Godziwe zarobki i miłe warunki pracy sprawiają, że młodzi ludzie stopniowo przekonują się do tego zawodu. Jest to zwód niezwykle wyczerpujący fizycznie, w związku z tym spotyka się w niej, niemal wyłącznie mężczyzn, ale kto wie? Może dzięki nowoczesnym narzędziom ułatwiającym pracę wkrótce panie również zaczną tworzyć pokrycia dachowe.

 

materiał: Grupa Pracuj Sp. z o.o.
tekst: Magdalena Szczepkowska Promocja Online
grafika: muratordom.pl/
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama