Reklama

Mural „Ogiery orientalne” w Janowie Podlaskim odsłonięty (film) (galeria)

13 lipca w Janowie Podlaskim odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu „Ogiery orientalne”. To forma hołdu złożonego profesorowi Ludwikowi Maciągowi w setną rocznicę jego urodzin.

Mural na budynku Gminnego Ośrodka Kultury został namalowany przez prof. Sylwestra Piędziejewskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, studentkę Małgorzatę Bocian oraz absolwentów tejże uczelni: Mateusza Rokickiego, Łukasza Jankowicza i Piotra Kolasińskiego. Malunek inspirowany jest obrazem Jubilata.

Przyjaciel Janowskiej Kultury – Statuetki po raz pierwszy
Projekt powstał dzięki inicjatywie fotografa Artura Bieńkowskiego oraz profesora Stanisława Baja z ASP, którzy przed wieloma laty mieli przyjemność współpracować z malarzem. W realizację muralu włączył się wójt gminy Janów Podlaski Leszek Chwedczuk, Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim oraz sponsorzy: Arche Zamek Janów Podlaski, Wanda i Henryk Kępscy, Kwartalnik „Kraina Bugu”, Janusz Marciniuk oraz Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

W uroczystości odsłonięcia oprócz władz gminnych udział wzięli pomysłodawcy muralu prof. Stanisław Baj i Artur Bieńkowski a także m.in. prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk oraz oczywiście mieszkańcy Janowa Podlaskiego.

Po uroczystym odsłonięciu, wójt Leszek Chwedczuk wręczył okolicznościowe statuetki i podziękowania dla sponsorów i osób zaangażowanych w powstanie muralu.

Dalsza część uroczystości przeniosła się do wnętrza Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie goście mogli wysłuchać pięknego recitalu Zuzanny Pikacz oraz obejrzeć wystawę pt. „Świat Profesora Ludwika Maciąga” i film  poświęcony życiu i twórczości profesora.

***

Ludwik Maciąg urodził się w 1920 r. w Krakowie Około 1922 roku rodzina Maciągów przeniosła się z Krakowa do Białej Podlaskiej, gdzie po latach ukończył gimnazjum. Po maturze złożył papiery do ASP w Warszawie i jak pisał: „Wojna przedłużyła mi czas samouka”. Okupacja niemiecka sprowokowała natychmiastową konspirację. Ukończywszy podchorążówkę AK  Ludwik Maciąg wiosną 1944 r. dostał przydział do konnego zwiadu oddziału part Sztuk 34 P.P. AK. Po wojnie studia artystyczne rozpoczął w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a po semestrze naukę kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w 1951 ze specjalizacją grafika artystyczna. W latach 1950-1990 na macierzystej uczelni, na Wydziale Malarstwa był asystentem prof. Tadeusza Kulisiewicza, a bezpośrednio po dyplomie adiunktem w pracowni prof. Michała Byliny. W latach 1969-1972 sprawował funkcję dziekana „Wydziału Malarstwa, a od 1987 był profesorem zwyczajnym ASP. Jako wieloletni pedagog macierzystej uczelni jednocześnie uprawiał malarstwo, grafikę użytkową, projektował tkaniny, znaczki pocztowe, plakaty. Jego prace prezentowane były na licznych wystawach w Polsce i sztuki polskiej za granicą. Jego twórczość w zakresie malarstwa to: pejzaż polski, konie, tematyka wojenna i partyzancka będąca obrazem osobistych przeżyć artysty. W zakresie grafiki użytkowej prof. Ludwik Maciąg projektował plakaty okolicznościowe, znaczki pocztowe np. serie: „Konie” i „Jazda Polska”; był autorem wielu znanych ilustracji książkowych i gobelinów a także polichromii W kościele rzymsko-katolickim pw. Wniebowzięcia NMP w Bodzanowie koło Płocka. W dorobku malarskim miał szereg wystaw indywidualnych w kraju i za granicą m.in. w Anglii, Holandii, Danii, w Niemczech, w USA i Kanadzie. Uczestniczył w wystawach zbiorowych sztuki polskiej za granicą w wielu krajach Europy, w Chinach, Indiach i Iranie. Prace prof.  Ludwika Maciąga znajdują się w wielu placówkach muzealnych m.in. w Muzeum Narodowym i Muzeum Wolska Polskiego w Warszawie, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, w Bibliotheque Nationale w Patyżu, Galerii Folkestone i Cassel Galerie w Anglii oraz w zbiorach kolekcjonerów prywatnych w Polsce i USA. Profesor Ludwik Maciąg zmarł 7 sierpnia 2007 r. w Golczewie, pochowany został na cmentarzu w Wesołej.

źródło: GOK w Janowie Podlaskim
film: Biper TV

Galeria:

Autor zdjęć:
Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama