Reklama

Ostatni etap przebudowy Warszawskiej! (film) (galeria)

Wczoraj, 8 lipca, prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk podpisał umowę na realizację III etapu przebudowy ulicy Warszawskiej (droga powiatowa nr 1172L) w Białej Podlaskiej na odcinku od posesji nr 65A do skrzyżowania z obwodnicą miasta. Prace wykona bialski Transbet. Umowę podpisał prezes firmy - Marian Wojtiuk. Koszt przebudowy ostatniego odcinka ulicy wraz z budową zatok autobusowych i ciągu pieszo-jezdnego to kwota ponad 9 mln 303 tys zł. Będziemy świadkami walki z czasem? Napięty i to mocno jest termin wykonania zadania. Nową trasą powinniśmy zgodnie z paragrafami zawartymi w umowie pojechać już 2 listopada 2020 roku.

To kolejna świetna informacja! Kolejny element prowadzonej przez nas inwestycyjnej ofensywy. Ulica Warszawska to jedna z pięciu dróg które wspólnie z Radą Miasta zapisaliśmy w obiecanej w przeze mnie podczas wyborów projekcji planu budowy dróg. Przypomnę, że w tej chwili ku końcowi zmierza budowa drugiego etapu Warszawskiej pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Kopernika a posesją 65a. Była to inwestycja dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych kwotą milionów kwotą 8 mln 300 tys zł. Udało nam się również i to już jest sukces tegoroczny pozyskać z FDS tym razem kwotę 6 mln 700 tys. zl na budowę trzeciego etapu ulicy Warszawskiej czyli od posesji 65a do skrzyżowania z drogą krajową z obwodnicą. – mówił prezydent miasta Michał Litwiniuk.

W obydwu przypadkach kwota dofinansowania sięga 70% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Mieszkańcy powinni być zadowoleni z takiego dobrodziejstwa i możliwości dynamicznego rozwoju układu drogowego Białej Podlaskiej etapowo i sukcesem realizowanej.

Słowa podziękowania skierował prezydent pod adresem prezesa, Mariana Wojtiuka, szefa rodzinnej firmy Transbet, wykonawcy wielu inwestycji drogowych w Białej Podlaskiej. – Za podjęcie wyzwania złożenie najkorzystniejszej oferty w zrealizowanym przez nas przetargu na kwotę 9 mln 303 tys. zł. Ta wdzięczność którą podkreślam wynika z faktu, że jest to kwota o 800 tys. zł niższa niż kosztorys inwestorski co jest zawsze przykładem bardzo dobrej współpracy miasta z przedsiębiorcami i bardzo odpowiedzialnego podejścia przedsiębiorców do realizacji miejskich inwestycji. – dodawał Litwiniuk.

Termin w którym inwestycja ma być zakończona to listopad bieżącego roku. Będzie to modernizacja i przebudowa 1400 metrów ulicy Warszawskiej. Zyska ona swój kompleksowy, docelowy, nowoczesny kształt. Inwestycja będzie obejmowała budowę nie tylko pasów ruchu na jezdni ale także budowę ciągu pieszo-rowerowego poza jezdnią o szerokości prawie 3,5 m, budowę przejścia dla pieszych wyposażonego w wyspy dzielące, czterech zatok autobusowych wyposażonych w perony, zjazdów po obu stronach ulicy, budowę kanalizacji deszczowej wraz z wpustami ulicznymi, uzupełnienie oświetlenia ulicznego oraz przebudowę kolidujących sieci uzbrojenia terenu.

Prace będziemy wykonywać zgodnie z projektem budowlanym. Myślę, że postaramy się wykonać czekającą nas budowę na czas i z dobrą jakością. – mówił prezes Wojtiuk.

O ten czas na realizację inwestycji spytaliśmy. To prawda, że w Białej Podlaskiej dzieje się obecnie w zakresie budowy dróg, ulic, rond, chodników, ścieżek rowerowych ogromnie dużo. Zakres prac jest wręcz nie spotykany. Praktycznie każda firma drogowa i budowlana jest zaangażowana w długą listę przedsięwzięć. Niestety wraz z upływem czasu daje się zauważyć coraz krótsze a z dnia na dzień uciekające terminy dotyczące realizacji, zakończenia prac, odbiorów i oddania do użytku. W większości spowodowane jest to wytycznymi programów i projektów z których pozyskiwane są fundusze zewnętrzne. Tu daje się zauważyć od kilku lat przeciąganie na przykład publikacji list samorządów otrzymujących dofinansowanie za pośrednictwem czy to samorządu wojewódzkiego czy też instytucji rządowych. Środki gminy, miasta i powiaty w większości muszą wykorzystać jeszcze w bieżącym roku. Czasu na przeprowadzenie przetargu a następnie wkroczenie wykonawcy i wykonanie prac pozostaje coraz mniej. Firmy dwoją się i troją. Coraz częściej spotykamy na poszczególnych odcinkach prowadzonych robót podwykonawców. To dobrze, bo bialskie inwestycje dają zarobić i dają pracę zarówno lokalnie jak i regionalnie. I oby wszystko co zostało zaczęte, podpisane w umowach w blasku fleszy, udało się zrealizować dla dobra mieszkańców w wyznaczonych, sztywnych i atrakcyjnych dla Miasta i jego mieszkańców terminach – wyciskających pot i nerwy jednak w wielu bialskich firmach.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama