Reklama

Reklama

Kulturalny Pejzaż Podlasia: Zespół „Leśnianki”

Zespół „Leśnianki” działa od stycznia 2007 roku. Inicjatorką jego założenia była Aleksandra Melaniuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Leśnej Podlaskiej. Nadzór muzyczny nad zespołem sprawuje znany w regionie muzyk i popularyzator podlaskiej muzyki ludowej Zdzisław Marczuk.

Posłuchaj ważnego spotu:

Obecnie zespół liczy dziewięć pań, mających na sercu promocję gminy Leśna Podlaska i niesienie radości swoimi występami wszystkim, dla których jest bliska polska muzyka ludowa. W swej działalności zespół może pochwalić się bogatym i bardzo szerokim repertuarem. Znajdziemy w nim pieśni ludowe, biesiadne, patriotyczne, kościelne czy też okolicznościowe. Szczególnie ważne dla zespołu są utwory wywodzące się z naszego terenu. Przynależność do regionu podkreślają oryginalnym strojem podlaskim, który niewątpliwie przyczynia się do pozytywnego odbioru, rozpoznawalności oraz podnosi wartość zespołu.

„Leśnianki” chętnie występują prezentując swój program na przeglądach, festynach, dożynkach oraz imprezach regionalnych i lokalnych. Co roku biorą udział w Podlaskim Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej, zdobywając nagrody. Mają na swoim koncie spore osiągnięcia. W 2009 roku Zespół wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich. Pięciokrotnie brał udział w Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Lublinie. W 2017 roku wystąpił na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, podczas koncertu „Lubelszczyzna Żegna”. W 2019 roku wystąpił na Ogólnopolskim Festiwalu „Barwy Folkloru” w Zambrowie.

W 2012 roku zespół „Leśnianki” nagrał swoją pierwszą płytę CD w studiu nagrań Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej. Nagranie płyty było formą nagrody, jaką zespół otrzymał w I Bialskim Otwartym Konkursie Solistów i Zespołów Ludowych.

Głównym celem zespołu jest przekazywanie piękna tradycji i folkloru. „Leśnianki” kultywują pieśni, zarażając młode pokolenia. Rok rocznie zespół odwiedza Przedszkole Samorządowe w Leśnej Podlaskiej prezentując dzieciom pieśni patriotyczne. Uczestnictwo w zespole dostarcza jego członkiniom wiele radości i osobistej satysfakcji.

Przyznane do tej pory nagrody i wyróżnienia:

Festiwal:
2007 r. – II miejsce
2008 r. – I miejsce
2009 r. – II miejsce
2014 r. – III miejsce
2017 r. – I miejsce

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych w Lublinie: 2008, 2011, 2013, 2017.

tekst / zdjęcia: Małgorzata Michaluk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama