Reklama

Budują Instytut Hodowli Polskiego Kurczaka! (film) (galeria)

Pereszczówka. Gmina Drelów. Piękne słońce. Fantastyczna pogoda. Polna droga. Pierwszy dzień lipca 2020 roku. Namioty, muzyka, grill. Zachowane zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Ale to nie miało prawa przeszkodzić w wydarzeniu i nie przeszkodziło. Nawet gdyby lało. Takie rzeczy dzieją się raz na dziesięć czy dwadzieścia lat. Coś z cyklu "tu na razie jest ściernisko"... Na dziesięciu hektarach rozpoczyna się budowa Instytutu Hodowli Polskiego Kurczaka.

film: Pierwszy w Europie Instytut żywienia i hodowli polskiego kurczaka Wipasz zbuduje w gminie Drelów

Inwestor? Wipasz. Sprawdzony inwestor. W Międzyrzecu Podlaskim, w ubojni daje prace ok. 1000 osobom. Tu, w Pereszczówce rozpoczyna kolejne przedsięwzięcie. 24 miliony złotych kosztować będzie budynek laboratorium, osiem kurników, obiekty dodatkowe i pomocnicze. W szczerym polu! Miejscowość uzyska wsparcie w budowie drogi dojazdowej, to prawie pół kilometra. Ponad 20 miejsc pracy. Innowacja. Nowoczesność. Zdrowie. Badania. Smaczny i zdrowy kurczak? Już dziś kojarzcie go z Drelowem!

 

Piotr Kazimierski, wójt Gminy Drelów: – Spory kawałek ziemi, prawie dziesięć hektarów, przeznaczony został na realizację tej inwestycji. Powstaje inwestycja która mam nadzieję że rzeczywiście odpowie na zmieniające się oczekiwania klientów którzy z liści danego produktu przechodzą na oczekiwania związane z jego jakością. Ta jakość będzie powstawała tutaj, w Pereszczówce w Gminie Drelów. To też ważne przedsięwzięcie w kontekście powstania nowych miejsc pracy, zarówno tych wysoko specjalistycznych, być może to oferta nawet dla mieszkańców Warszawy ale i tych w otoczeniu, administracji i logistyki które otwarte będą w większości dla mieszkańców lokalnie. Sama budowa i Instytut ma pracować bezpiecznie. Na tym nam szczególnie zależało. Zwróciliśmy baczną uwagę wydając zgodę na umiejscowienie Instytutu właśnie tutaj na normy środowiskowe. Jakby nie patrzeć tak duży obiekt i jego specyficzna działalność znacząco wpłynie na środowisko. Kluczem badań będą doświadczenia nad żywieniem i chowem polskiego kurczaka w dużym zespole kurników. A to wiadomo nie wzbudza zazwyczaj zachwytu u sąsiadów. Trzymamy za słowo prezesa Wipaszu, Józefa Wiśniewskiego, że będzie to inwestycja tak bezpieczna, że nie będzie wpływać negatywnie na środowisko. A biorąc pod uwagę dotychczasowe działanie firmy można być tego więcej niż pewnym. Firma da miejsca pracy, zatrudnienie ludziom z naszego trenu, ale firma daje też możliwość sprzedaży produktów wyprodukowanych przez naszych rolników. Liczę na to, że rozbudowa tej firmy przynieść również samorządowi korzyści z tytułu podatków, promocji tego regionu ale jednocześnie nie zmieniając jego specyfiki, jego wyjątkowości, jego ekologicznych walorów. Jeszcze jeden przymiotnik charakteryzować będzie naszą gminę – naukowo-badawczy. Rzecz istotna, że rzeczywiście badania nad zdrowym żywieniem kurczaków mają się odbywać. Cieszymy się bardzo z tej nuty nowoczesności. Musimy skończyć, zerwać definitywnie z opinia zacofania, z opinią terenu niedoinwestowanego. Terenu który omijają instytuty naukowe. Gmina Drelów otrzymała szansę stania się przodującą w dziedzinie badań i rozwoju.

Mariusz Filipiuk, starosta bialski: – Pereszczówka w Gminie Drelów jest kolejnym miejscem które firma Wipasz wybrała sobie pod inwestycję. Tym razem powstaje Instytut Hodowli Kurczaka Polskiego. Instytut hodowli i żywienia drobiu. Jest jednym z niewielu instytutów które w Polsce funkcjonują. Większości tego typu działalność była prowadzona przez podmioty państwowe oczywiście z braku środków i tego typu instytuty albo już w ogóle nie działają albo działają połowicznie więc bardzo dobrze że podmiot prywatny inwestuje w branżę. Częściowo pewnie też pieniądze Unii Europejskiej wchodzą tu w grę, ale to dobrze, że te pieniądze są zainwestowane tutaj na naszym terenie, na terenie naszego powiatu, na terenie gminy. To przecież będą dodatkowe miejsca pracy. Obiekty które będą tutaj wzniesione będą wybudowane przez nasze polskie firmy działające w naszym regionie. Wipaszowi i prezesowi Wiśniewskiemu należą się podziękowania za to, że podjęli decyzję aby inwestować właśnie tu. Jestem przekonany, że ta inwestycja nie będzie inwestycją szkodzące mieszkańcom a wręcz odwrotnie. Mają tutaj zastosowanie nowoczesne technologie. Bardzo często wyjeżdżając zagranicę, delegacje naszych samorządowców odwiedzają naszych partnerów powiedzmy w Niemczech czy we Francji. Mieliśmy okazję widzieć podobne obiekty tam funkcjonujące. Teraz będziemy mogli pokazać naszym partnerom zagranicznym którzy przyjadą na teren naszego powiatu, że my również wykorzystujemy w pełni środki które są dedykowane przez Unię Europejską, że potrafimy z nich korzystać. Wipasz zatrudnia już blisko 3000 osób na terenie Powiatu Bialskiego. Są osoby które żyją na terenie powiatu na terenie naszych miast i gmin. Cieszę się, że współpraca układa się bardzo dobrze. Podziękowania należą się wójtowi Gminy Drelów, Piotrowi Kazimierskiemu, za rzeczowe podejście do tematu, za pomoc przy lokalizacji i wydawaniu pozwoleń na budowę. Takie powinno być zadanie nas urzędników, my powinniśmy pomagać, wspierać przedsiębiorców którzy właśnie zostawiają pieniądze a nigdy nie utrudniać działalność. W mojej ocenie jest to bardzo ważna, bardzo innowacyjna inwestycja zarówno dla Gminy Drelów jak i dla Powiatu Bialskiego. Widzimy, że powstają kolejne inwestycje już w okolicach Międzyrzeca Podlaskiego czyli firma Wipasz zakorzeniła się już na na naszych terenach. Mam nadzieję że będzie to z wielką korzyścią dla naszych mieszkańców.

 

materiał: Radio Biper Drelów
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzato Mieńko / Tomasz Łukaszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama