Reklama

Dorohusk kopalną bursztynu! Niestety tego z przemytu…

- Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Dorohuska udaremnili przemyt ponad 10 kg bursztynu. - W tym roku na granicy w województwie lubelskim ujawniono już ponad 40 kg bursztynu.

24 czerwca 2020 r. funkcjonariusze Oddziału Celnego Drogowego w Dorohusku skierowali do przeskanowania urządzeniem RTG jeden z pojazdów ciężarowych wjeżdżających z Ukrainy do Polski.  Obraz, który wyłonił się w wyniku skanowania, skłonił funkcjonariuszy do przeprowadzenia szczegółowej kontroli naczepy pojazdu.

Jak się okazało w dyszlu naczepy „przewożony” był drogocenny ładunek – bursztyn. Funkcjonariusze ujawnili w sumie 10,45 kg nieobrobionego bursztynu w postaci pięknych, dużych brył. Jedna z brył ważyła prawie 1,4 kg !

Tak duże bryły bursztynu zdarzają się niezwykle rzadko. Zazwyczaj przemycany jest bursztyn w postaci drobnych, najczęściej nieobrobionych bryłek.

Kierujący pojazdem, 43-letni mężczyzna, przyznał się do próby przemytu. Wyjaśnił, że kupiony na Ukrainie bursztyn planował sprzedać w Gdańsku.

Postępowanie w sprawie prowadzi komórka dochodzeniowo–śledcza Lubelskiego Urzędu Celno–Skarbowego.

W tym roku jest to już czwarte ujawnienie bursztynu na granicy w województwie lubelskim. W sumie, funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej,  od początku roku udaremnili przemyt ponad 40 kg bursztynu.


materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Marzena Siemieniuk Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama