Reklama

Rekrutowanie kandydatów do pracy przez telefon – czy to możliwe?

Wstępne rozmowy kwalifikacyjne coraz częściej odbywają się przez telefon. Zazwyczaj nie są one tak długie i wnikliwe, jak te przeprowadzane osobiście, ale potrafią wiele powiedzieć o kandydacie. Właśnie dlatego ważne jest, by być przygotowanym na telefon od potencjalnego pracodawcy.

Rozmowa o pracę przez telefon – na czym polega.

Udało nam się już pomyślnie zaaplikować, do jednej z ofert pracy znalezionej na Pracuj.pl. Przesłaliśmy CV oraz list motywacyjny, teraz pozostaje tylko czekać, na rozmowę o pracę. Bywa jednak, ze zamiast informacji o terminie spotkania otrzymujemy salwę pytań przez telefon. Wielu kandydatów blokuje się, słysząc owe pytania, gdyż są zaskoczeni i zazwyczaj odbierają telefony, robiąc coś, co ich absorbuje. Jeśli odbieramy taki telefon w pracy, powinniśmy umówić się na inny termin rozmowy. Wystarczy podać godzinę rozmowy, która nam odpowiada i przeprosić za to, że aktualnie nie możemy rozmawiać.

Rekruterzy mogą zadawać wiele pytań przez telefon. Oferty pracy, do których aplikowaliśmy, mogą wydawać nam się podobne, jeśli przesłaliśmy CV do kilku, a może nawet kilkunastu firm. Właśnie dlatego powinniśmy zawsze zapamiętać chociaż jeden istotny szczegół dotyczący danej firmy, bo nie ma nic bardziej irytującego dla rekruterów, niż kilkukrotne pytania dotyczące tego, z jakiej firmy dzwonią i czym się ta firma zajmuje. Powinniśmy kojarzyć, chociaż mniej więcej każdą z firm, do której przesłaliśmy CV.

Praca telemarketera albo po prostu każdej osoby, która będzie musiała posługiwać się telefonem, może wymagać rozmowy kwalifikacyjnej telefonicznej. Rekruterzy sprawdzają w ten sposób, czy dany kandydat stresuje się, rozmawiając przez telefon, czy umie poprawnie i zrozumiale mówić oraz, czy potrafi szybko, bez przygotowania odpowiadać, na zadane pytania.

Rozmowa o pracę przez telefon – zwiększa, czy zmniejsza stres kandydata?

Niektórzy dużo swobodniej czują się, rozmawiając przez telefon. Patrzenie rozmówcy w oczy, kompleksy spowodowane wyglądem własnym lub firmy mogą pogłębiać stres. Inni natomiast dużo bardziej stresują się, gdy są zmuszeni do przeprowadzania rozmów telefonicznych, zamiast osobiście. Tacy kandydaci wolą obserwować swojego rozmówcę, potrafią wysnuwać na jego temat wnioski i czyją się bezpieczniej odwiedzając osobiście firmę, w której być może będą pracować. W zależności od charakteru kandydatów, starających się o pracę, rozmowa rekrutacyjna przeprowadzana przez telefon, może niwelować, bądź potęgować ich stres.

 

materiał: Grupa Pracuj Sp. z o.o.
zdjęcia i tekst: Magdalena Szczepkowska Promocja Online
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama