Reklama

Kulturalny Pejzaż Podlasia: Cztery dekady zespołu Sitniczanie

Zespół Sitniczanie utworzony został przy miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich w 1979 r. i jest najdłużej działającym w gminie Biała Podlaska, prowadzącym aktywną działalność. Jego program wypełniają pieśni ludowe południowego Podlasia, utwory okolicznościowe i biesiadne.

Pierwszy sukces (trzecią nagrodę w konkursie) udało się osiągnąć w czerwcu 1979 r. podczas Wojewódzkiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Doceniono wtedy wykonawców z Sitnika za oryginalność. Ta nagroda zmobilizowała ich do dalszej pracy. Dzięki ustnym przekazom rodzinnym udało się przypomnieć wiele dawniej popularnych pieśni i przyśpiewek ludowych. Grupa pokusiła się też o inscenizację obrzędów, zabobonów i skeczy.

Przedstawienia związane były z okresami liturgicznymi (adwentem, postem, Bożym Narodzeniem, Wielkanocą), ale również karnawałem i codziennym życiem. Cieszyły się one powodzeniem nie tylko w Sitniku, bo zespół pokazywał się w różnych miejscowościach. Pierwszym docenionym widowiskiem były „Prządki”, prezentowane wiele razy m.in. na przeglądach teatrów obrzędowych w Stoczku Łukowskim i Tarnogrodzie. Widowisko „Wieczór wigilijny” obejrzeli widzowie Tarnogrodu i Warszawy (Teatr Kwadrat) oraz odbiorcy drugiego programu TVP.

Lata osiemdziesiąte to czas prężnej działalności zespołu. Udało się wtedy zdobyć: drugie miejsce na VI Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych” (1981 r.); nagrodę na VII Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich (1985 r.); pierwszą nagrodę na „I Ogólnopolskiej Giełdzie Programowej Klubów Wiejskich” w Myślenicach (1985 r.); drugą nagrodę na XI Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych” (1986 r.) i wyróżnienie na III Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych (1987 r.).

Obok licznych dyplomów za udział w przeglądach i konkursach, w 1987 r. zespół Sitniczanie został wyróżniony: za „kultywowanie najwyższych wartości kultury ludowej i prezentację amatorskiej twórczości” i w 1989 r. za „zaangażowanie w działalność społeczną na rzecz rozwoju ruchu artystycznego”. Śpiewacy otrzymali również w 1984 r. zbiorowe członkostwo Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Z upływem czasu skład ulegał wielokrotnym zmianom, Obecnie występują w nim: Renata Adamiuk, Marta Bogusz, Jadwiga Janiszek, Monika Jarzynka, Zofia Kozłowska, Elżbieta Liniewicz, Helena Liniewicz, Bogdan Liniewicz, Sabina Litwiniuk i Halina Siwek. Akompaniują im: Jakub Gdela na akordeonie i Witold Chlebicki na trąbce. W czerwcu ub. roku Sitniczanom stuknęło 40 lat. Posypał się deszcz zasłużonych nagród.


Tekst i zdjęcia: Istvan Grabowski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama