Reklama

Reklama

OSP Łomazy: Jest dofinansowanie – będzie nowy wóz!

Właśnie dziś, 20 czerwca br. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Łomazy miało miejsce spotkanie, podczas którego została podpisana umowa na zakup samochodu strażackiego lekkiego przez Gminę Łomazy na potrzeby OSP Łomazy. 200 tysięcy zł dofinansowania pochodzi z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości. Umowa podpisana została przez Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego i Wójta Gminy Łomazy Jerzego Czyżewskiego. Nowy wóz pojawi się już we wrześniu a zastąpi prawie dwudziestoletni Lublinek. Niebawem film z wydarzenia!

Posłuchaj ważnego spotu:

Kilka miesięcy temu Gmina Łomazy złożyła do Ministerstwa Sprawiedliwości wniosek o dofinansowanie zakupu samochodu lekkiego, ratowniczo – rozpoznawczego z napędem 4×4 w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Po rozpatrzeniu tego wniosku Gmina Łomazy otrzymała dofinansowanie w kwocie 200 tysięcy złotych. Zakupiony samochód zastąpić ma blisko dwudziestoletni, obecnie jeszcze używany samochód lekki marki Lublin. Jest to już wysłużony pojazd w zasobach OSP Łomazy pora na odświeżenie taboru.

Ochotnicze Straże Pożarne na terenie gminy są pierwszymi jednostkami które docierają i udzielają pierwszej pomocy i zabezpieczają miejsca wypadków drogowych, pożarów jak i miejscowych zagrożeń. Zakupiony pojazd podniesie poziom mobilności OSP Łomazy. W znacznym stopniu zwiększy się szybkość reagowania na wezwania. Wyjazdów w trybie alarmowym jest w ciągu roku na terenie całej gminy około kilkudziesięciu. OSP Łomazy jest też jedyną jednostką z terenu gminy funkcjonującą w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wierzę, że ten nowy pojazd przysłuży się mieszkańcom Gminy Łomazy. – mówił wójt Czyżewski.

Po podpisaniu umowy, Gmina Łomazy od razu przystępuje do kolejnych procedur, ogłasza przetarg na wóz. Dokonanie zakup i rozpoczęcie służby nowego samochodu w OSP Łomazy planowane jest na wrzesień br.

Bardzo się cieszę i bardzo dziękuję za to zaproszenie dziś do Gminy Łomazy. Dziękuję za możliwość współpracy ze strony Wójta i Druhów Strażaków. To ważne, aby ta współpraca pomiędzy instytucjami centralnymi a instytucjami lokalnymi była bardzo dobra i sprawna. Po to aby przyczyniać się do dobra wspólnego lokalnie, mieszkańców gminy ale i mieszkańców powiatu i województwa. Przez gminę przechodzi przecież droga wojewódzka. Samochód na którego zakup dziś podpisujemy umowę będzie tu bardzo przydatny i podniesie poziom bezpieczeństwa. – mówił Marcin Romanowski, wiceminister Ministerstwa Sprawiedliwości.

Środki które przeznaczamy z Funduszu Sprawiedliwości ukierunkowane są w pierwszej kolejności na pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych, na pomoc ofiarom innych zdarzeń o charakterze przestępczym. Fundusz Sprawiedliwości zasilają środki pochodzące od przestępców, z nawiązek, z kar pieniężnych, z odsetka wynagrodzenia więźniów pracujących w ramach programu Praca dla Więźniów. Przeznaczane są na prewencję i zadość uczynienie dla osób pokrzywdzonych. W dużej mierze możemy przekazywać te środki właśnie na wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych. To oni są najczęściej pierwsi na miejscu zdarzeń i niosą pomoc. Przy tej okazji dziękuję i jestem wdzięczny za pracę i służbę zarówno Wójta Jerzego Czyżewskiego jak i Druhom Strażakom z Gminy Łomazy. – podsumował minister Romanowski.

W zeszłym roku także gościliśmy ministra Romanowskiego w naszej Gminie. Otrzymaliśmy wtedy kwotę 50 tysięcy złotych. Udało się dzięki temu wszystkie jednostki OSP w naszej gminie wyposażyć w pilarki, część otrzymała agregaty prądotwórcze. Najwięcej tego sprzętu trafiło właśnie do OSP Łomazy. Dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości nasze jednostki są wyposażone w bardzo dużym stopniu w najlepszej jakości, nowy sprzęt. Dzięki temu strażacy podejmując się działań ratowniczych i udzielając pomocy czują się pewniej i bezpieczniej. Liczymy już dziś na kolejne środki z przeznaczeniem dla Gminy Łomazy. – mówił Jerzy Czyżewski, wójt Łomaz.


materiał: Radio Biper Łomazy
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama