Reklama

Widzieliście kiedykolwiek 1 milion złotych w gotówce? Zobaczcie w takim razie….

- Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Dorohuska ujawnili w bagażu kierowcy ciężarówki prawie milion złotych. - Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia gotówki przy przekraczaniu granicy mężczyzna ukarany został mandatem w wysokości 5,2 tys. złotych.

W trakcie kontroli prowadzonej na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku funkcjonariusze znaleźli u ukraińskiego kierowcy znaczną ilość gotówki – w sumie 916 tys. złotych. Mężczyzna, mimo że miał taki obowiązek, nie zgłosił wwożonych środków płatniczych przy kontroli granicznej. Gotówkę ukrył w bagażu osobistym. Jak tłumaczył funkcjonariuszom – były to pieniądze za sprzedaną ziemię.

Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia na granicy państwa środków płatniczych obywatel Ukrainy ukarany został mandatem w wysokości 5,2 tys. złotych.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że osoby przekraczające granicę mają obowiązek zgłaszać wwożone do kraju lub wywożone za granicę środki płatnicze, jeżeli ich równowartość przekracza 10 tys. euro. Należy to zrobić w formie pisemnej, a wypełnioną deklarację złożyć u funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej.

To ważny obowiązek podróżnego. Warto o nim pamiętać m.in. teraz, w okresie wzmożonych wyjazdów na zagraniczne wakacje. Pamiętanie o przepisach pozwoli uniknąć problemów na granicy.

Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia gotówki lub podanie w deklaracji dewizowej nieprawdziwych danych podlega karze grzywny.


materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Marzena Siemieniuk Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Są 3 komentarze do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama