Reklama

Koroszczyn: Mort ma nosa na papierosy

- Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt blisko 15 tys. paczek papierosów. - Wartość rynkowa zabezpieczonych papierosów to ponad 200 tys. złotych. - Nielegalny transport zatrzymany został na granicy w Koroszczynie. - W ujawnieniu pomógł pies służbowy o imieniu MORT.

Podczas rutynowej kontroli w Oddziale Celnym w Koroszczynie pies Służby Celno-Skarbowej – MORT – oznaczył jeden z pojazdów ciężarowych wjeżdżających z Białorusi do Polski.

W wyniku tego wskazania pojazd został przeskanowany urządzeniem RTG. Obraz wzbudził podejrzenia funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Koroszczynie, którzy podjęli decyzje o przeprowadzeniu szczegółowej rewizji pojazdu.

Jak się okazało zarówno nos MORTA jak i urządzenie RTG zadziałały wzorowo.

Cała podłoga naczepy, którą przewożony był ładunek pustaków, wyłożona była papierosami bez polskich znaków akcyzy.

Łącznie ujawniono 14 820 paczek o wartości rynkowej ponad 200 tys. zł.

Kierujący pojazdem – 43-letni obywatel Białorusi – przyznał się do próby przemytu jednocześnie odmawiając złożenia wyjaśnień.  Ujawnione papierosy zostały zajęte i trafiły do magazynu depozytowego.

MORT jest jednym z ponad 30 psów pełniących służbę w lubelskiej KAS. Ten 6-letni Chesapeake bay retriever został wyszkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych i od blisko 5 lat zasila szeregi naszych czworonożnych funkcjonariuszy. Psy w służbie są nieodzownymi pomocnikami. Bez ich umiejętności dzisiaj nie sposób już wyobrazić sobie służby i na granicy, i podczas działań kontrolnych prowadzonych wewnątrz kraju.

 

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Marzena Siemieniuk Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama