Reklama

Wieści z Unii: Ludzka twarz odbudowy gospodarczej

Podczas kryzysu wywołanego COVID-19 niezbędne będzie utrzymanie ochrony pracowników oraz ich dochodów – to przesłanie sformułowane przez unijnych ministrów ds. zatrudnienia i spraw społecznych na posiedzeniu Rady UE. Komisja Europejska będzie nadal wspierać Europejski filar praw socjalnych, aby zapewnić silny wymiar społeczny poprawy gospodarczej.

We wtorek 5 maja wiceprzewodnicząca Dubravka Šuica, odpowiedzialna za demokrację i demografię oraz komisarz Nicolas Schmit, odpowiedzialny za pracę i prawa socjalne, dołączyli do ministrów zatrudnienia i spraw społecznych UE podczas wideokonferencji na posiedzeniu Rady EPSCO. W spotkaniu uczestniczyli także partnerzy społeczni z UE – stowarzyszenia przedsiębiorców i związki zawodowe.

Dyskutowano o wyzwaniach demograficznych w kontekście pandemii koronawirusa, a także o środkach krajowych podjętych lub przewidywanych w celu złagodzenia negatywnych konsekwencji kryzysu dla rynków pracy i gospodarki.

Wszyscy zgodzili się, że podczas ożywienia gospodarczego niezwykle ważne jest, aby priorytetowo traktować pracowników i ich dochody oraz wzmacniać środki ochrony socjalnej. Komisja wdrożyła już szereg środków w celu wspierania miejsc pracy, takich jak inicjatywa inwestycyjna w odpowiedzi na koronawirusa (CRII) i instrument tymczasowego wsparcia w celu zmniejszenia ryzyka bezrobocia w sytuacji nadzwyczajnej (SURE).

Komisja wydała również wytyczne w celu zapewnienia swobodnego przepływu kluczowych pracowników, a Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) opublikowała niedawno wytyczne dla pracodawców dotyczące bezpiecznego powrotu do pracy.

Patrząc w przyszłość, KE będzie nadal wspierać Europejski filar praw socjalnych, aby zapewnić silny wymiar społeczny poprawy i odejścia od obecnych obostrzeń. Przedstawi również sprawozdanie na temat wpływu zmian demograficznych w celu uwzględnienia demograficznych aspektów wychodzenia z kryzysu.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama