Reklama

Finał akcji „Książka bez pieniążka”

Blisko 20 kartonów wypełnionych książkami, to efekt zbiórki prowadzonej przez młodych wolontariuszy w ramach akcji "Książka bez pieniążka". Zebrana literatura posłuży do stworzenia mobilnej biblioteczki dla podopiecznych hospicjum w Białej Podlaskiej.

Uczennice klas pierwszych I LO im. J.I.  Kraszewskiego: Dominika Kulicka i Agata Zajdel oraz Anna Konasiuk i Jakub Jarocki z IV LO im. Stanisława Staszica, swoją akcją zbiórki książek dla hospicjum pokazali, że pomaganie może być fajną przygodą, a wolontariat przynosi naprawdę dużo satysfakcji. 

– Pomysł na zorganizowanie zbiórki książek nasunęła nam nasza koordynatorka z Caritasu Żaneta Kowalczuk. Celem projektu było stworzenie biblioteki na kółkach dla hospicjum, aby zwiększyć zakres literatury czytanej seniorom przez wolontariuszy. Chcieliśmy też zaangażować całą społeczność bialską i nie tylko – tłumaczy Anna Konasiuk, koordynatorka akcji. Akcja „Książka bez pieniążka” odbywała się w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Czas na Młodzież”, którego celem było podniesienie kompetencji ludzi w przedziale wieku 15-29, aby przygotować ich do wolontariatu oraz zwiększyć ich szanse na rynku pracy. Przedsięwzięcie realizowane było we współpracy z Centrum Wolontariatu Caritas w Białej Podlaskiej i bialskim hospicjum. 

Zbiórka  prowadzona była w kilku miejscach na terenie miasta i trwała ponad miesiąc. Skrzynki na książki stanęły w Urzędzie Miasta, Bibliotece Multimedialnej dla dzieci i młodzieży, filiach nr 1 i nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w parafii pod wezwaniem Św. Michała Archanioła przy ul. Pokoju.

– Nie spodziewaliśmy się, że będzie aż taki duży odzew mieszkańców na naszą akcję. Wynik naszej zbiórki jest bardzo satysfakcjonujący. Książki są naprawdę różnorodne i w dobrym stanie. Teraz zakupimy wózki na kółkach i książki już przejrzane, oddamy w ręce bialskiego hospicjum – podsumowuje koordynatorka akcji.

10 czerwca wolontariusze odebrali książki z Urzędu Miasta. Młodzież spotkała się wcześniej z prezydentem Michałem Litwiniukiem, któremu podziękowała za włączenie się w akcję i objęcie zbiórki swoim patronatem. Pan prezydent odbierając symboliczne podziękowanie podkreślił, że docenia poświęcanie swojego wolnego czasu na tak szlachetną inicjatywę i pogratulował udanego wyniku zbiórki. 

Na koniec chcemy wspomnieć, że nasza redakcja również otrzymała od wolontariuszy podziękowanie za promocję akcji. Miło nas to zaskoczyło, dziękujemy i cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do rozgłoszenia zbiórki i że możemy promować tak ciekawe i cenne społecznie inicjatywy.

zdjęcia: Jakub Sowa

 

 

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama