Reklama

Co jest na e-recepcie? Jak dowiedzieć się, co lekarz nam zapisał?

Według wielu osób wprowadzenie recepty na początku stycznia 2020 roku miało okazać się zdecydowanym utrudnieniem w dostępie do lekarstw. Tymczasem okazało się, że to rozwiązanie pozwala wygodne i w prosty sposób wykupić swoje leki. Zniknął problem niewyraźnie wypisanych druków, omyłkowych wpisów czy błędnie wydrukowanych blankietów. Przymusowa kwarantanna podczas pandemii Covid-19 jeszcze bardziej ukazała wszystkie zalety elektronicznego rozwiązania.

Z punktu widzenia lekarza stworzenie elektronicznego gabinetu wymaga jednorazowego wysiłku. Wystarczy założenie profilu zaufanego w serwisie ePUAP i wirtualnej platformy w ministerialnym serwisie gabinet.gov.pl oraz zalogowanie do systemu elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (EWUŚ). Od tego momentu można wystawiać recepty elektroniczne. Co ważne, są one dostępne nie tylko dla aptekarzy, ale także dla pacjentów, o czym spora część z nich nie dowiaduje się od razu.

Jednorazowy kod wystarczy do wykupienia leku, ale nie gwarantuje dostępu do danych o lekach
Wiele informacji o pacjencie generuje system. Na przykład wpisując numer PESEL lekarz nie musi już dodawać twojego imienia, nazwiska i daty urodzenia. Ponieważ recepta należy do dokumentacji medycznej, system musi zapewniać dostęp do danych. Zwłaszcza starsi pacjenci czują się trochę nieswojo, gdy wychodzą od lekarza jedynie z czterocyfrowym kodem, który należy podać w aptece razem z PESEL-em. 

Gdzie znaleźć odpowiednie informacje?
W elektronicznym dokumencie muszą się znaleźć niezbędne dane. Na recepcie lekarz musi wypełnić następujące pola:
– nazwa leku,
– ilość jednostek/objętość,
– zawartość opakowania,
– postać leku,
– przewidziane dawkowanie.

Po przygotowaniu recepty aplikacja MZ przewiduje opcję dokumentu informacyjnego, który przypomina klasyczna receptę. Tak samo wystawioną receptę można wydrukować. Powinien zrobić to lekarz na życzenie pacjenta, jednak często zdarza się, że ten ostatni dostaje jedynie kartkę z kodem. Czy to oznacza, że nie będziemy mieć dostępu do nazw leków czy opisu dawek?

Zadbaj o informację z niezależnego źródła
Ministerstwo zdrowia przygotowało instrument, dzięki któremu pacjenci mogą zyskać dostęp do własnych e-recept. Na portalu pacjent.gov.pl każda osoba posiadająca nr PESEL może założyć Indywidualne Konto Pacjenta (IKP). Już podczas konfiguracji pojawia się opcja elektronicznych powiadomień po wystawieniu recepty. W momencie pojawienia się recepty w systemie automatycznie przesyła on wiadomość SMS-em na numer telefonu lub w postać wiadomości na podany adres e-mail. Uwaga! Wiadomość SMS poda nam jedynie czterocyfrowy kod recepty, zaś wiadomość na skrzynce mailowej będzie zawierać widok recepty z wszystkimi niezbędnymi danymi.

 Nie tylko e-mail i SMS. Wyszukaj swoje recepty na portalu dla pacjentów
Jednak najlepszym sposobem będzie skorzystanie z przydatnych funkcji bezpośrednio na portalu pacjenta. Czeka tam na Ciebie zaawansowana wyszukiwarka recept. Wystarczy wpisać nazwę leku i przychodni (a nawet nazwisko lekarza), można też określić czas wystawienia. To istotne w przypadku, gdy recepta nie została zrealizowana do końca – przypomnisz sobie, w jakiej aptece wykupiłeś leki, ponieważ tylko tam możemy dobrać resztę opakowań. Dzięki wyszukiwarce na stronie pacjent.gov.pl znajdziesz dane o wszystkich medykamentach, które zostały przepisane. Wystarczy przy każdej kliknąć przycisk „Zobacz receptę”, by zapoznać się ze szczegółami, łącznie z przepisanym dawkowaniem. IKP to prawdziwe centrum informacji o Twoich lekach, dlatego warto się przełamać i założyć je w portalu dla pacjentów. To, co znajduje się na e-recepcie sprawdzimy także na portalach, które oferują taką usługę.

Źródło: Sprawdź e-receptę, Gdziepolek.pl (https://www.gdziepolek.pl/sprawdz-erecepte)
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama