Reklama

Startuje remont drogi Łomazy – Kozły – Kolembrody i Kozły – Musiejówka (film) (galeria)

Przebudowa drogi powiatowej Nr 1072L Łomazy - Kolembrody - Wiski odc. Łomazy - granica powiatu wraz z remontem drogi powiatowej Nr 1105L Rossosz - Kozły przez Musiejówkę jest obecnie najdłuższym odcinkiem trasy która zyska gruntowną zmianę oblicza. Powiat Bialski sukcesywnie przystępuje do kolejnych realizacji dzięki wzorowej współpracy z gminami. W tym przypadku udało się pozyskać dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych i wsparcie z gmin Łomazy i Rossosz. Dzięki takiemu podziałowi kosztów, samorządy są wstanie realizować nawet największe i drogie inwestycje. Tu mamy jeszcze jedną dobrą informację. W wyniku przetargu który wygrało PRD Lubartów, koszty szacowane na 11 mln 400 tys zł udało się zmniejszyć o kwotę ponad 2 mln 800 tys zł!

film: Rusza remont drogi Kozły – Kolembrody i Kozły – Musiejówka

 

PRD Lubartów wygrało przetarg na realizację inwestycji za kwotę 8 mln 561 tys 509 zł. Fundusz Dróg Samorządowych dofinansowuje przebudowę drogi w kwocie 4 mln 280 tys 754 zł. Powiat Bialski bierze na siebie koszt w kwocie ponad 2 mln 140 tys zł. Gmina Łomazy dokłada ok. 1,5 mln zł. Gmina Rossosz ok. 600 tys zł. Remont trasy właśnie się rozpoczyna i potrwa do połowy 2021 roku.

Stan drogi jest nie najlepszy. Dzięki dobrej współpracy Powiatu Bialskiego z Gminami Łomazy i Rossosz uda się wspólnie zrealizować inwestycję. Odcinek ponad 14 kilometrów. Wartość zadania ponad 11 milionów 400 tysięcy złotych. Samorządy dokładają finanse proporcjonalnie do odcinków dróg jakie przebiegają przez ich teren. Udało się pozyskać dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki dobrze przygotowanym wnioskom będziemy mogli poprawić nawierzchnię. Dwie warstwy ścieralne i warstwa wyrównawcza. W części miejscowości Kozły powstaną chodniki. Poprawią one zarówno estetykę ale co ważniejsze bezpieczeństwo mieszkańców. Do tego wybudowane zostaną wybudowane zjazdy na posesje i drogi oraz poprawione i odremontowane przepusty. Dróg powstaje i udaje nam się odremontować coraz więcej właśnie dzięki dobrej, wypracowanej współpracy pomiędzy samorządami, pomiędzy Starostą a Wójtami. Mam nadzieję, że również wspólnie przez kolejne lata takich dróg będziemy budować jeszcze więcej. – mówi starosta bialski Mariusz Filipiuk.

Droga Łomazy – Kolembrody łączy dwa powiaty. Powiat Bialski i Powiat Radzyński. Gminę Łomazy z Gminą Komarówka Podlaska. Starosta Bialski dziękuje przy okazji omawiania inwestycji wicewojewodzie Robertowi Gmitruczukowi. Wicewojewoda mocno zaangażował się w kwestie realizacji tej inwestycji a dzięki jego lobbingowi Powiat Bialski otrzymał wsparcie na realizacji przebudowy drogi

Przede wszystkim ogromne podziękowania należą się Staroście Bialskiemu i wszystkim radnym Powiatu Bialskiego za uwzględnienie tej inwestycji w swoim budżecie. To Powiat Bialski, Zarząd Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej z dyrektor Krystyną Beń, składali wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Ogromna praca została wykonana już wcześniej, mowa o dokumentacji projektowej. Już wiemy, że droga ta uzyskała dofinansowanie w ramach jednego komplementarnego projektu. Przebudowana zostanie droga od Łomaz do granicy gminy a zarówno też i powiatu w Kolembrodach. To dziewięć kilometrów trasy przez Kozły. To prosta droga ale w ramach projektu wykonane zostaną też chodniki w Kozłach jak i parking przy świetlicy w Kozłach. Do tego zatoki autobusowe. Droga jest ważna dla Gminy Łomazy, łączy nasze centrum z miejscowościami które znajdują się w dalszej odległości: Kozły, Korczówka czy Wólka Korczowska. Droga łączy też dwa powiaty: Bialski i Radzyński. Cieszy też i to, że w ramach projektu przebudowana zostanie trasa z Kozłów na Rossosz przez Musiejówkę. To poprawa połączeń komunikacyjnych naszych sąsiadujących gmin: Łomazy i Rossosz – mówi Jerzy Czyżewski, wójt Gminy Łomazy.

Inwestycja dotyczy wykonania nowej nakładki asfaltowej na drodze Musiejówka – Kozły. To odcinek w złym stanie. Finansowanie jest wspólne. Dzięki współpracy z Powiatem Bialskim udało się zoptymalizować koszty. Montaż finansowy dwóch gmin, powiatu i pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych umożliwi wykonanie zadania. Na naszym terenie przebiega trasa o długości czterech kilometrów która zostanie gruntownie przebudowana. Gmina Rossosz do inwestycji dokłada się kwotą ponad 600 tysięcy złotych. W poprzednich latach w Musiejówce udało się nam wybudować świetlicę wiejską oraz wyremontować dwa kilometry drogi na trasie z Rossosza do Musiejówki. Obecnie rozpoczynająca się inwestycja pozwoli kompleksowo poprawić stan tras komunikacyjnych na tym terenie. Być może, w kolejnym etapie czas będzie pomyśleć już o chodnikach w Musiejówce. Przynajmniej w tych najbardziej newralgicznych miejscach, choćby przy świetlicy wiejskiej. – mówi Kazimierz Weremkowicz, wójt Gminy Rossosz.

Drogi powiatowe są dla nas radnych bardzo ważne. Ważne są przede wszystkim jednak dla samych mieszkańców na co dzień z nich korzystających. Poruszamy się po tych drogach. Powiat wychodzi na przeciw potrzebom i oczekiwaniom. Staramy się jak najwięcej kilometrów dróg wybudować bądź odremontować. Dzięki nawiązaniu dobrej współpracy z samorządami gminnymi udaje się to wykonać. Tu widzimy jeden z przykładów. Droga Łomazy – Kozły – Kolembrody czy Kozły – Musiejówka – Rossosz. Prowadzimy też inne inwestycje na tym terenie. Niedawno rozpoczęta inwestycja na ulicy Brzeskiej w centrum Łomaz. Nieco dalej droga z Ortela w kierunku na Piszczac. Droga w Polubiczach na terenie gminy Wisznice. Czy druga strona powiatu i duża inwestycja drogowa z Ossówki przez Klonownicę na Janów Podlaski. Można dużo tego wymieniać. Chciałoby się na pewno jeszcze więcej. Są na to szanse. Kolejne wnioski, projekty wspólnie z gminami są opracowywane. Na pewno moim oczkiem w głowie jako radnego powiatowego z tego terenu jak i wójta Weremkowicza, mimo, że w ostatnich latach dużo udało się zrobić na drogach powiatowych w Gminie Rossosz, która chyba jako pierwszy samorząd zaproponowała, że to gmina będzie składać wnioski wtedy jeszcze do PROW, to nadal mamy kolejne zamierzenia jakie planujemy wykonać. Jedno z takich przedsięwzięć do wykonania to droga Rossosz – Dubica Dolna która już częściowo doczekała się remontu. Kolejną taką drogą jest droga w Mokrych, tu znajduje się odcinek wymagający już remontu łącznie z wymianą przepustów drogowych. – mówi Mateusz Majewski, radny powiatowy.

materiał: Radio Biper
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama