Reklama

Dawnych wspomnień czar. Wystawa w Galerii Podlaskiej

Do końca lipca w Galerii Podlaskiej oglądać można wystawę wspomnień. Dokumentuje ona liczne wydarzenia artystyczne (wernisaże, warsztaty, happeningi, wystawy, i plenery i koncerty) organizowane w Białej Podlaskiej od maja 1984 roku po dzień dzisiejszy.

Warto wiedzieć, że budynek obecnej Galerii wzniesiony został wraz z przyległą doń bramą w 1926 roku i przez długie lata stanowił mieszkanie stróża pilnującego wyjazdu do parku radziwiłłowskiego, gdzie mieściły się siedziby władz powiatu bialskiego.

W latach 70. Minionego wieku w tym obiekcie mieścił się sklep Desa, a od 1984 roku Biuro Wystaw Artystycznych z nieżyjącym już Edwardem Mikołajczukiem jako dyrektorem. 9 lat później powstała Galeria Podlaska organizująca życie artystyczne plastyków do dzisiaj. Przez 26 lat był z nią nieprzerwanie związany Mieczysław Skalimowski, autor licznych komiksów i rysunków, animator Parku Sztuki. Z końcem lipca br. Skalimowski odchodzi na emeryturę.

Na wspomnieniowej wystawie obejrzeć można fotografie, zaproszenia, plakaty i filmy dokumentujące bogactwo rozmaitych wydarzeń inicjowanych w tym miejscu z udziałem licznych nie tylko podlaskich artystów i mnóstwa widzów.

W górnej sali Galerii pokazane są czarno- białe zdjęcia wygrzebane z archiwalnych pudeł. Można na nich zobaczyć przedwojenne wydarzenia państwowe organizowane przed wejściem do parku radziwiłłowskiego (m.in. parady wojskowe) oraz fotografie z różnych imprez artystycznych firmowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych i Galerię Podlaską. Czerń i biel kontrastują z kakofonią barw zaskakujących widza plakatów, fotografii i zaproszeń na wernisaże. Uwagę zwraca pierwszy plakat anonsujący wystawę ceramiki Eugeniusza Molskiego, zaprezentowanej 17 maja 1984 r. Są też plakaty współczesne, dowodzące jak bogatą działalność wystawienniczą prowadzi od 27 lat Galeria Podlaska. Podczas jej oglądania niejednemu koneserowi sztuki łza zakręci się w oko. Na fotografiach sprzed lat uczestnicy wydarzeń prezentują się piękni i młodzi.

Zainteresowani obejrzeniem filmów kręconych w Galerii podczas wernisaży wystaw odsyłam do Facebooka. Tak w fanpage BCK warto poszukać zakładki Galeria wspomina i przypominać sobie atmosferę wydarzeń poruszających ongiś serca i umysły wielu bialczan.

tekst / zdjęcia: Istvan Grabowski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama