Reklama

Potrzebny nowy wóz dla OSP Kodeń! Te pieniądze mogą w tym pomóc! (film)

W niedzielę, 7 czerwca, w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Kodniu - sąsiedzie remizy i strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kodniu, nastąpiło podpisanie umowy pomiędzy Wójtem Gminy Kodeń Jerzym Trociem a Wiceministrem Sprawiedliwości Marcinem Romanowskim. Minister reprezentując Fundusz Sprawiedliwości, przekazał w 214 tysięcy złotych na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kodniu. Pieniądze posłużą na zakup specjalistycznego wyposażenia dla ratowania życia osób - uczestników wypadków drogowych. OSP Kodeń i Gmina tym samym, znalazła się bliżej zakupu specjalistycznego, nowego wozu bojowego. A ten jest potrzebny aby wymienić najstarszy z obecnie używanych w akcjach wóz - nigdy jeszcze nie zawiódł ale służy już 41 lat, czas na emeryturę!

film: 214 tys. zł dla OSP Kodeń

Droga wojewódzka numer 816, łącząca przejścia graniczne, jest trasą o dużym natężeniu ruchu, dodatkowo to trasa tranzytowa. Nasza OSP udziela pomocy ratowniczo-gaśniczej, teraz, wsparta zostanie specjalnym sprzętem do pomocy podczas wypadków drogowych. – mówił podczas otwarcia Mariusz Zańko, sekretarz Gminy Kodeń.

Ciesze się z dzisiejszego spotkania i ciesze się, że po raz kolejny Fundusz Sprawiedliwości może wspierać Ochotnicze Straże Pożarne. Tu w Powiecie Bialskim, w Gminie Kodeń, do tej pory takich środków nie było skierowanych zbyt dużo. Straże Pożarne są bardzo często jako pierwsze na miejscu wypadków drogowych. Pomagają poszkodowanym i pokrzywdzonym. Celem Funduszu jest wspieranie osób pokrzywdzonych. Dziś wspieramy OSP aby mogło szybciej i sprawniej pomagać osobom, uczestnikom wypadków drogowych. Środki te pochodzą w części od przestępców, z wynagrodzeń więźniów, którzy pracują w ramach programu „Praca dla Więźniów”. W większości są to jednak środki z tak zwanych kar pieniężnych. Cel jest taki aby środki te trafiały ponownie do społeczeństwa. Ochotnicze Straże Pożarne są wyjątkowym wsparciem. Ważne jest, aby sprzęt którym dysponują był najwyższej jakości. Zapewniamy dzięki temu bezpieczeństwo udzielającym pomocy – strażakom, ale i wspieramy bezpieczeństwo osób pokrzywdzonych. Dziękuję druhom strażakom za ich bezinteresowną służbę. Dobrze przygotowali projekt, pieniądze trafiły do OSP Kodeń, bo potrafiono dobrze przekazać argumenty związane z potrzebą wzmocnienia bezpieczeństwa na trasie wojewódzkiej, bezpieczeństwa w pobliżu granicy i bezpieczeństwa pielgrzymów odwiedzających kodeńskie sanktuarium. – mówił wiceminister Romanowski.

Kodeń jest specyficzną miejscowością. Ciesze się, że otrzymaliśmy środki z Funduszu Sprawiedliwości. Do dwustu tysięczni rocznie odwiedza nas pielgrzymów. Do tego dochodzi duża liczba turystów zarówno zmotoryzowanych jak i rowerowych. Drogi mamy jakie mamy. Walczymy aby z roku na rok, ich stan się poprawiał, aby było coraz bardziej bezpieczne. Dziękuję panu ministrowi Marcinowi Romanowskiemu za osobiste zaangażowanie w realizację projektu. Wspomnę jeszcze o dużej ilości imprez religijnych na naszym terenie. Miesiące lipiec, sierpień to tłum pielgrzymów. Dużo ludzi przyjeżdża na nasze wydarzenia gminne jak Jarmark Sapieżyński czy biegi międzynarodowe. Z racji bliskości przyrody i małej ingerencji człowieka w środowisko na terenie naszej gminy, ostatnio pojawiło się dużo łosi. Kierowca nie zawsze wykaże się szybką reakcją a nawet jeśli, skutki ucieczki przed zderzeniem ze zwierzyną również bywają niebezpieczne a wręcz tragiczne. Tu właśnie pomaga dobry sprzęt strażacki. Wozy bojowe i interwencyjne plus porządny, nowoczesny sprzęt do ratowania życia. Gmina Kodeń skorzystała z wielu programów na doposażenie ochotniczych straży pożarnych, dziś dopinamy całość. Brakuje nam samochodów ale myślę, że wspólnie uda się nam ten stan rzeczy zmienić. – mówił Jerzy Troć, wójt Gminy Kodeń.

Dla nas to wielka niespodzianka. Nie spodziewaliśmy się tak dużej kwoty. Przeznaczymy ją na zakup specjalistycznego samochodu pożarniczego do gaszenia lasów, ze znacznie większym zbiornikiem na wodę niż wozy bojowe które obecnie posiadamy. Nowy wóz bojowy na pewno wzmocni też i poszerzy nasz zakres udzielanej pomocy. Musimy wymienić nasz stary wóz strażacki, ma już 41 lat. Samochód wysłużony ale nigdy nas nie zawiódł. Obowiązki strażaków są dziś takie, że sprzęt na którym pracujemy musi być dużo lepszy od tego czym obecnie dysponujemy. Obecnie dysponujemy czterema wozami bojowymi, dwa z nich do wozy średnie i dwa lekkie. Man, Star 244, Mercedes i Lublin. Jednostka OSP Kodeń liczy 44 członków czynnych i 5 wspierających. – mówi Dariusz Krawczyk, prezes OSP Kodeń.


materiał: Radio Biper Kodeń
tekst: Mariusz Zańko sekretarz Gminy Kodeń / Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama