Reklama

Kulturalny Pejzaż Podlasia: Zespół śpiewaczy z Rozwadówki

Zespół śpiewaczy z Rozwadówki (gm. Sosnówka) swoją historię rozpoczął pod koniec lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Od tego czasu z niewielkimi przerwami kultywuje regionalne tradycje i zwyczaje. Jego specjalnością stało się śpiewanie oryginalnych ludowych nadbużańskich dumek i pieśni przepełnionych tzw. gwarą chachłacką oraz piękne widowiska obrzędowe.

Z pierwszego okresu działalności zespołu niewiele się zachowało. Do naszych czasów przetrwały dwa pamiątkowe zdjęcia zrobione przed budynkiem miejscowej szkoły, który stoi do dziś. Na pierwszym widzimy grupowe zdjęcie zespołu a na drugim słynne rozwadowskie dożynki z udziałem jego członków.

W latach 50-tych w Rozwadówce powstaje amatorski teatr z inicjatywy Jana Wegiera. To właśnie on zaszczepia w młodych dziewczętach miłość do śpiewu i kultury ludowej. Pan Jan powołuje na nowo zespół śpiewaczy pod koniec lat 60-tych. Jego członkowie szkolą swoje umiejętności i pracują nad repertuarem kolejną dekadę. W 1976 roku zespół dostaje nowe stroje, zakupione przez Centralny Związek Kółek i Organizacji Rolniczej. W strojach tych zespół występuje do dziś.

W latach 80-tych z inicjatywy zespołu powstaje widowisko obrzędowe „Dożynki”, z którym grupa objeżdża całe ówczesne województwo. Zespół koncertuje też równolegle na licznych powiatowych i wojewódzkich scenach, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. W tym okresie przewija się przez niego ponad 100 osób.

Lata świetności zespołu, to koniec lat 70-tych do końca lat 90-tych. W tym okresie nasz zespół był wiodącym. Nie było wówczas tak dużo zespołów, jak obecnie. Nie było komórek, Internetu, młodzież chętnie przychodziła na próby do klubu w naszej wsi a wyjazdy na imprezę to była odskocznia od codzienności – wspomina Jadwiga Szypiło, kierowniczka zespołu od 1971 roku.

Zespół obecnie liczy dziewięć osób. Panie śpiewają piękne pieśni ludowe, biesiadne, patriotyczne, maryjne oraz kolędy. Jak podkreśla pani Jadwiga, repertuar zespołu oparty jest zawsze o tradycyjne piosenki zasłyszane od babć na przykład na danych weselach. Członkom zespołu zależy bowiem na autentyczności ludowego przekazu.

– Zespół śpiewaczy brał udział w Biesiadach Nadbużańskich, gdzie reprezentowana była kultura wschodnich regionów Polski, odtwarzająca folklor w gwarze tzw. „chachłackiej”. Zespół niejednokrotnie uczestniczył w przeglądach kapel i śpiewaków ludowych, przeglądach kolęd w Zalesiu, Tucznej, Sławatyczach, Konstantynowie, Opolu Lubelskim, Serpelicach i wielu innych na terenie powiatu i województwa – przywożąc liczne nagrody, dyplomy i wyróżnienia – wymienia Jolanta Mikulska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sosnówce.

Wśród wyróżnień znajdziemy m.in.:

Srebrny Krzyż Zasługi dla  kierownik zespołu Jadwigi Szypiło (1985 r.)

Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego dla wszystkich członków zespołu (2011 r.)

Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego dla Jadwigi Szypiło za zaangażowanie w działalność społeczną i kulturalną (2017 r.)

Medal „Zasłużony dla Powiatu Bialskiego” dla całego zespołu za działalność na rzecz promowania powiatu bialskiego (2017 r.).

Zespół uświetnia, co roku uroczystości gminne a także reprezentuje gminę Sosnówka na różnego rodzaju imprezach na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.

W tym roku ze względu na pandemię występy zespołu zostały mocno ograniczone. Nie mniej, kapela szykuje się na występ na dożynkach parafialnych, które odbędą się 23 sierpnia a także do wielkiego jubileusz 50-lecia istnienia zespołu (licząc od daty ponownego założenia) . 

Na pytanie o marzenia dla zespołu, pani Jadwiga odpowiada: – Nigdy nie udało się nam pojechać do Kazimierza Dolnego na Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, a jest to marzenie każdego ludowego zespołu. Nam po prostu zabrakło do tej pory szczęścia.

 

źródło / zdjęcia: Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki / GOK w Sosnówce

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama