Reklama

Od września Branżowa Szkoła II stopnia w Międzyrzecu Podlaskim

Rada Powiatu w Białej Podlaskiej, podczas ostatniej sesji w dniu 27 maja, podjęła uchwałę w sprawie założenia Branżowej Szkoły II stopnia w Międzyrzecu Podlaskim i włączenia jej do Zespołu Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim. Szkoła rusza z dniem 1 września br.. Szkoła kształcić będzie fryzjerów, ślusarzy, monterów zabudowy, wykończeniowców wnętrz, murarzy i tynkarzy.

Z dniem 1 września 2020 r. Rada Powiatu w Białej Podlaskiej powołuje do życia Branżową Szkołę II stopnia w Międzyrzecu Podlaskim i włącza szkołę w strukturę Zespołu Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim. Pełna nazwa szkoły brzmi: Branżowa Szkoła II stopnia w Międzyrzecu Podlaskim w Zespole Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim.

Zgodnie z prawem oświatowym szkołę lub placówkę publiczną zakłada się na podstawie aktu założycielskiego, który określa odpowiednio jej typ lub rodzaj, nazwę i siedzibę. Jednostka samorządu terytorialnego zakładająca szkołę nadaje jej pierwszy statut.

Mając na uwadze dobrze wyposażoną bazę dydaktyczną, doskonale przygotowaną kadrę pedagogiczną o wysokich kwalifikacjach, Powiat Bialski chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców jak również uczniów i utworzyć Branżową Szkołę II Stopnia w Zespole Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim, kształcącą młodzież w zawodach:
– „technik usług fryzjerskich”,
– „technik mechanik”,
– „technik robót wykończeniowych w budownictwie” oraz
– „technik budownictwa”.

Powyższe zawody są zawodami, dla których przewidziano kształcenie w tym typie szkoły. To zawody nauczane na poziomie technika, które posiadają kwalifikację wspólną z kwalifikacją wyodrębnioną w zawodzie nauczanym w branżowej szkole I stopnia, a mianowicie w zawodach: ,,fryzjer”, „ślusarz”, „monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie”, „murarz – tynkarz”.

Branżowa Szkoła II Stopnia pozwoli absolwentom kształcącym się w powyższych zawodach kontynuację nauki, uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika oraz otrzymanie świadectwa dojrzałości. Absolwenci branżowej szkoły II stopnia po uzyskaniu świadectwa dojrzałości będą mogli kontynuować naukę na studiach wyższych.

Szkoła będzie publiczną szkołą ponadpodstawową – dwuletnią branżową szkołą II stopnia. Organem prowadzącym szkołę jest Powiat Bialski z siedzibą w Białej Podlaskiej.

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama