Reklama

Zmiany w uchwale budżetowej głównym tematem XV sesji Rady Miasta Biała Podlaska

Jedną z ważniejszych uchwał ostatniej XV sesji Rady Miasta Biała Podlaska, która odbyła się w piątek  29 maja, była ta dotycząca zmiany uchwały budżetowej na rok 2020. 

– Jak każdy samorząd stanęliśmy w obliczu zmian, które wymógł na nas stan epidemiczny. W związku z mniejszymi wpływami z podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych nasze dochody zmniejszyły się o ponad 3 mln 400 tys. zł tylko za miesiąc kwiecień. Dlatego konieczne jest zrównoważenie budżetu po stronie wydatkowej – na tym polega rozsądne gospodarowanie finansami publicznymi. Potwierdzeniem logiczności i słuszności zaproponowanej przeze mnie zmiany w budżecie było 17 głosów radnych, którzy ją poparli. Dziękuję za ten rozsądek – wyjaśnia prezydent miasta Michał Litwiniuk. 

Jak tłumaczy prezydent, bialski samorząd jako jeden z nielicznych wsparł  lokalnych przedsiębiorców i przeznaczył na to blisko 7 mln złotych. Uchwała w tej sprawie została przyjęta na poprzedniej Radzie Miasta. Udzielenie pomocy niosło za sobą konieczność wprowadzenia korekty w uchwale budżetowej. – Umiejętne gospodarowanie finansami miasta dało nam jednak ten komfort, że nie musieliśmy dokonywać drastycznych zmian. Dlatego też zmniejszyliśmy udział wydatków inwestycyjnych jedynie o 2,5 mln zł – mówi prezydent. 

Kwota miała być przeznaczona na budowę ulicy Podmiejskiej, jednak według zapewnień prezydenta, zdjęcie teraz tej kwoty nie spowoduje, że inwestycja nie będzie zrealizowana. Przesunięty będzie jedynie termin jej realizacji. 

Miasto wprowadziło również korektę dochodów i wydatków w ramach projektu „Budowa zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska”. Korekta była konieczna z powodu rezygnacji z udziału w projekcie Gminy Wiejskiej Biała Podlaska.

W budżecie zwiększona została również kwota dofinansowania na prace na terenie Zespołu Zamkowo-Parkowego Radziwiłłów. Zgodę na to wydał Marszałek Województwa Lubelskiego. Kolejna zmiana dotyczy Budżetu Obywatelskiego. Przesunięta została kwota 130 tys. zł z realizowanych zadań w ramach niego na budowę wielofunkcyjnego boiska przy ul. Rewakowicza.

Na sesji podjęto również uchwałę dotyczącą nowych zasad funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego. Zrezygnowano m.in. z podziału na obszary i wprowadzono oddzielne pule kwotowe na projekty małe i duże. Miasto w tym roku przeznaczyło na realizację zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego kwotę 1,8 mln zł. – Chcieliśmy w ten sposób dać szansę mieszkańcom na przygotowanie ogólnomiejskich, przekrojowych projektów. To nowa filozofia Budżetu Obywatelskiego – zapewnia prezydent Michał Litwiniuk. 

Na sesji nie przeszła w głosowaniu uchwała złożona przez Klub Radnych Zjednoczonej Prawicy, dotycząca warunkowego udostępnienia ciągu komunikacyjnego w Zespole Zamkowo-Parkowym Radziwiłłów dla pojazdów dowożących dzieci i młodzież na zajęcia w szkole muzycznej, bibliotece, muzeum a także osób korzystających z usług NFZ. Według prezydenta uchwała ta była nieuzasadniona, ponieważ Rada Miasta nie ma takich kompetencji.

 

źródło: UM w Białej Podlaskiej
zdjęcie: arch. Radio Biper

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama