Reklama

Wieści z Unii: Copernicus pomaga polskim strażakom

W związku z szalejącymi pożarami w Polsce w województwie podlaskim uruchomiono unijną usługę awaryjnego mapowania satelitarnego w ramach programu „Copernicus”. Pożar w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego trwa od początku tygodnia. Według danych Państwowej Straży Pożarnej objął on ok. 6 tys. ha bagiennych łąk i lasów.

Komisarz ds. Zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič powiedział: – Nasze unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego ściśle monitoruje sytuację i pracuje nad zapewnieniem władzom krajowym wsparcia w zakresie map satelitarnych. Jesteśmy w ścisłym kontakcie z polskimi władzami i gotowi do dalszej pomocy

Copernicus to unijny program obserwacji Ziemi, w ramach którego analizuje się naszą planetę i jej środowisko, aby uzyskać maksymalne korzyści dla wszystkich obywateli Unii. W ramach programu dostępne są usługi informacji oparte na obserwacji satelitarnej Ziemi oraz dane in situ (inne niż dotyczące kosmosu).

Program jest koordynowany i zarządzany przez Komisję Europejską. Program realizowany jest we współpracy z państwami członkowskimi, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), agencjami UE i instytutem badawczym Mercator Océan.

Wielkie ilości globalnych danych z satelitów oraz z naziemnych, powietrznych i morskich systemów pomiaru wykorzystuje się do przekazywania informacji, które mają pomóc usługodawcom, organom publicznym i innym organizacjom międzynarodowym w podnoszeniu jakości życia mieszkańców Europy. Użytkownicy mają bezpłatny i otwarty dostęp do usług informacyjnych świadczonych w ramach programu.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama