Reklama

Rząd znosi kolejne ograniczenia. Od 30 maja koniec przymusu noszenia maseczki w otwartej przestrzeni

Dziś premier poinformował o szczegółach czwartego etapu znoszenia graniczeń związanych z COVID-19. Od najbliższej soboty 30 maja nie będzie konieczne noszenie maseczki w otwartej przestrzeni - ale tylko pod warunkiem zachowania 2 metrów odstępu od innych. Ponadto od 6 czerwca otwarte będą ponownie kina, siłownie i salony masażu z zachowaniem ściśle określonych warunkach sanitarnych. Zniesione zostają również limity osób obwiązujące m.in. na poczcie, w kościele, w sklepach i na targowiskach.

Nowy przepis mówiący o braku konieczności noszenia maseczki w otwartej przestrzeni z zachowaniem dwumetrowego odstępu dotyczy: placów, parków, ulic, plaż, parkingów i innych otwartych przestrzeni w których poruszamy się pieszo lub np. rowerem. Jeżeli bezpieczny dystans nie może być zachowany w tych miejscach, rekomendowane jest zakładanie maseczki. Z obowiązku zachowania dystansu zwolnieni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Dalej musisz zasłaniać usta i nos w: autobusach i tramwajach, sklepach, teatrach, kinach, salonach masażu i tatuażu, kościołach oraz urzędach. Nie trzeba tego robić w pracy – jeśli pracodawca  zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne oraz w restauracji lub barze – przy stole. 

Zniesione zostaną również limity osób w sklepach, na targu, poczcie i restauracji. Limity przestają również obowiązywać w miejscach sprawowania kultu religijnego, także podczas uroczystości pogrzebowych. Wierni mają jednak obowiązek nadal zasłaniać usta i nos.

Od 30 maja dopuszczalne będzie również organizowanie zgromadzeń na powietrzu i koncertów plenerowych do 150 osób, przy czym uczestnicy muszą też zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Możliwe będzie również organizowanie wesel do 150 osób, w tym przypadku weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Dodatkowo od 30 maja do 6 czerwca wszystkie hotele będę mogły być w pełni otwarte i będą mogły świadczyć wszystkie usługi. 

Od 6 czerwca  działalność wznowią w określonych warunkach sanitarnych kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

 

źródło / grafika: https://www.gov.pl/

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama