Reklama

Nowy „Mój Rynek” w Kodniu (film) (galeria)

Był rok 1511, gdy Jan Sapieha, właściciel Kodnia od Króla Zygmunta Starego otrzymał przywilej organizowania jarmarków. Kodeń wieku dwudziestego pierwszego kontynuuje tą tradycje organizując Jarmarki Sapieżyńskie. Dla rolników, sadowników, producentów, handlowców i kupujących rok 2020 będzie zapamiętany w annałach historii Kodnia także na wiele wieków. Otwarto właśnie miejsce, gdzie handlować będą mogli w warunkach jakie do tej pory były nieosiągalne.

film: Nowy „Mój rynek” w Kodniu oficjalnie otwarty!

 

Chciałbym podziękować Zarządowi Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, za przyznane środki na realizację budowy nowego targowiska. Jak widać, tych środków nie zmarnowaliśmy. Dziękuję wykonawcy, Panu Zającowi, projektantowi Tomaszowi Siedlanowskiemu oraz inspektorowi nadzoru, Panu Dawidziukowi. Słowa podziękowania należą się też przewodniczącej Rady Gminy Kodeń, Barbarze Radeckiej i radnym za to, że dali zielone światło, zaakceptowali projekt i zapisali w budżecie środki na realizację przedsięwzięcia. Najwięcej czasu pracy w realizację targowiska włożył Mariusz Tur i pani skarbik Agnieszka Huk. To sprawy papierkowe, księgowe i terminowe, i ta dwójka wywiązała się z zadania znakomicie. Regionalna Izba Obrachunkowa podczas rutynowych kontroli nie pyta nas czy mieliśmy czas ale czy wszystko zgadza się w papierach. Wszystko się zgadza i zostało wykonane terminowo! Dziękuję Andrzejowi Krywickiemu, mojemu zastępcy, wspierał nas przy tej inwestycji i niejednokrotnie doradzał. Dziękuję osobom opracowującym regulamin dla targowiska, sekretarzowi Mariuszowi Zańko, Annie Szołucha i Zofii Sztokalińskiej. – mówił wójt Jerzy Troć.

Kodeń zawsze słynął ze swoich targów. Były porównywalne nie tylko z Białą Podlaska ale i Brześciem. To tu przyjeżdżali ludzie aby pohandlować, zarobić ale i zintegrować się. Życzę, aby mieszkańcy gminy, mogli w tym miejscu spokojnie i bezpiecznie sprzedawać to co produkuje ta ziemia. Nasze, lokalne, dobre bo Polskie. Zapraszajcie tu, w to miejsce, sąsiadów. I tych z ościennych gmin i z terenu całego powiatu czy województwa ale i tych zza Buga, Białorusinów. Niech tu kwitnie handel. Niech Kodeń dalej się rozwija. Jesteście wizytówką województwa. – mówił Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski.

To kolejny obiekt na mapie województwa, aczkolwiek obiekt wyjątkowo, bo Gmina Kodeń na liście zatwierdzanych projektów do dofinansowania w programie „Mój Rynek” znalazła się na pierwszym miejscu. Dzięki temu, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich otrzymała dofinansowanie na realizację inwestycji w kwocie około jednego miliona złotych. Mam nadzieję, że to targowisko przyczyni się do rozwoju lokalnych producentów. Czekamy na kolejne i będzie zbyt na ekologiczne i regionalne produkty. Kupujący powinni mieć pewność, że na ich stoły trafią zdrowe i świeże produkty. – mówił Daniel Rybaczuk z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Dziś, tradycja którą przywilejem Kodeń uzyskał od Króla Zygmunta, typowo handlowa działalność, będzie kontynuowana na nowym targowisku w Kodniu. Jest to o tyle istotne, że walczymy z koronawirusem ale i czas otwierać gospodarkę, wspomagać lokalny biznes. – mówił Mariusz Zańko, sekretarz Gminy Kodeń.

materiał: Radio Biper Kodeń
tekst: Leszek Niedaleki
film: Tomasz Łukaszuk / Krzysztof Chodyka
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama