Reklama

Wieści z Unii: UE mobilizuje pomoc

- Koronawirus nie zna granic, a współpraca to jedyny sposób, aby go zatrzymać – powiedział komisarz Janez Lenarčič komentując kolejne oferty pomocy płynące do najbardziej potrzebujących regionów Europy dotkniętych pandemią COVID-19. Koordynacja transportów z pomocą, która trafi m.in. do Włoch i na Bałkany, prowadzona jest w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności. 

W następstwie wniosków o pomoc za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności w walce z pandemią koronawirusa, UE koordynuje i współfinansuje dostarczanie przesyłek pomocowych w UE i krajach sąsiednich. W ramach solidarnościowego wsparcia Słowacja wysyła maski i środek dezynfekujący do Włoch, zaś Austria rękawiczki i środek dezynfekujący do Chorwacji.

Janez Lenarčič, komisarz ds. zarządzania kryzysowego, powiedział: – Jestem wdzięczny Słowacji i Austrii za gesty solidarności europejskiej. Nasze Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego kontynuuje pracę 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby wspierać państwa członkowskie.

Aby pomóc w walce z koronawirusem, Austria wysyła również rękawice, środek dezynfekujący i inne środki ochrony do Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej, Czarnogóry i Mołdawii. Serbia otrzyma z Austrii również koce, materace i namioty dla migrantów.

Jest to część ogólnego wsparcia UE dla Bałkanów Zachodnich i regionu, które również obejmuje pomoc finansową. Włochy otrzymały obecnie kilka ofert pomocy za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności, w tym zespoły medyczne lekarzy i pielęgniarek, a także oferty sprzętu ochrony osobistej z kilku państw członkowskich UE.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama