Reklama

Zespół Parkowo – Pałacowy Radziwiłłów okiem Jarka Domańskiego (galeria)

Pisząc o obecnym zespole parkowo – pałacowym Radziwiłłów w Białej Podlaskiej nie sposób nie sięgnąć do historii oraz genezy jego przeobrażeń. Jak w tych wszystkich zawiłościach historyczno-społecznych odnaleźć najlepsze ujęcia fotograficzne? Jak przedstawić dawny oddech szlachecki w obecnym powietrzu i atmosferze wieku 21? To szczególne wyzwanie. Jarek Domański, fotograf urodzony z aparatem ma na to sposób. Zobaczmy jak przedstawił siedzibę rodu Radziwiłłów na swoich zdjęciach.

Zachowany stan obecny i to co teraz możemy zobaczyć jest materialną spuścizną, na którą miały wpływ nie tylko wielkie wydarzenia historyczne i polityczne jakie miały miejsce w ówczesnej Rzeczypospolitej, ale również późniejsze lokalne uwarunkowania i rodząca się świadomość, zachowania zabytków dla przyszłych pokoleń.

Fotorelacja Jarka Domańskiego <<==>> LINK <<==>> POLECAMY

Obiekty znajdujące się na terenie założenia Radziwiłłowskiego pełniły przez długie dekady różne funkcje i były wykorzystywane w zależności od potrzeb społecznych i politycznych, urzędujących władz. Ukształtowana na przestrzeni wieków forma obecnego zespołu parkowo – pałacowego nie zawsze, na przestrzeni dekad, była doceniana jako wartość historyczna miasta, wymagającej szczególnej pielęgnacji i troski jej włodarzy.

Projekt rewitalizacji założenia pałacowego, którego zrealizowanie, pozwoliłaby podnieść jego estetykę, funkcjonalność obiektów oraz stworzyć przestrzeń do relaksu i wypoczynku mieszkańców, powstał w latach 2004 – 2005. Plan zakładał usunięcie 70% drzew, rekonstrukcję ziemnych fortyfikacji oraz powstanie funkcjonalnych zielonych terenów użytkowych. Odbudowę pałacu nie przewidywano.

Rewitalizacja założenia poprzedzona była zakrojoną na szeroką skalę pracami archeologicznymi. Dzięki nim pozyskano wiele przedmiotów codziennego użytku. Zespół parkowo – pałacowy Radziwiłłów to cenny obiekt zabytkowy, mający ogromną wartość historyczną dla miasta Białej Podlaskiej. Przypomina jak wyglądała dawna rezydencja jednego z największych rodów magnackich. (fragmenty tekstu)

materiał: Jarosław Domański Fotos
tekst: Jarosław Domański / Leszek Niedaleki
zdjęcia: Jarosław Domański Fotos
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama