Reklama

Porody Rodzinne w bialskim szpitalu wstrzymane do odwołania!

- Nie mogę być z żoną podczas porodu! To było nasze marzenie. Chcieliśmy w takiej chwili być razem. Wspólnie powitać na świecie naszego potomka. - takie i inne argumenty trafiały na nasz redakcyjny email od kilku już tygodni. Pisali przyszli ale i obecni już tatusiowie. A wszystko związane jest z jednym tematem - porodami rodzinnymi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny w Białej Podlaskiej - a w sumie z brakiem możliwości przeprowadzania takich rodzinnych porodów.

O sytuację z porodami rodzinnymi zapytaliśmy Magdalenę Us kierownika Działu Organizacyjno-Prawnego, rzecznika prasowego WSzS w Białej Podlaskiej, oto uzyskana odpowiedź:
W związku z trwającą epidemią COVID-19 mając na uwadze zdrowie kobiet rodzących oraz personelu medycznego porody rodzinne w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej są wstrzymane do odwołania. – informuje pani rzecznik.

Dowiedzieliśmy się też, że w ostatnich dniach zostały opublikowane zalecenia Konsultanta Krajowego w dziedzinie Położnictw i Ginekologii oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie Perinatologii dotyczące porodów rodzinnych, którzy przedstawiają następujące zalecenia:
– konieczne jest wypełnienie przez pacjentkę i przez osobę towarzyszącą w trakcie porodu w momencie przyjmowania do szpitala ankiety epidemiologicznej,
– niezbędne jest, aby osoba towarzysząca przez cały czas pobytu w szpitalu nosiła maskę i rękawiczki i ewentualnie była przebrana w strój umożliwiający ochronę epidemiologiczną,
– osoba towarzysząca powinna mieć aktualny wynik testu PCR w kierunku COViD-19, z okresu nie dłuższego niż maksymalnie 5 dni przed porodem,
– rodząca w towarzystwie osoby bliskiej powinna przebywać w pojedynczej, indywidualnej sali porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny,
– osoba towarzysząca może zostać wpuszczona w momencie rozpoczętego porodu i powinna opuścić oddział w ciągu 2 godzin po porodzie,
– osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić na teren szpitala.

W dalszym ciągu niezalecana jest jakakolwiek forma odwiedzin w oddziałach położniczo-ginekologicznych. – mówi Us i dodaje: – Decyzję dotyczącą obecności osoby towarzyszącej przy porodzie, mając na uwadze względy organizacyjne oraz powyższe zalecenia podejmuje kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważniony przez niego lekarz.

Dowiadujemy się również, że obecnie w województwie lubelskim nie wprowadzono w żadnym szpitalu porodów rodzinnych. Pomimo, iż stanowisko Ministra Zdrowia oraz konsultantów krajowych w dziedzinach położnictwa i ginekologii oraz perinatologii regulują zasady na jakich poród rodzinnych miałby się odbywać w trakcie epidemii COVID-19, jednostki z dużym dystansem podchodzą do uruchomienia tych świadczeń.

Mając na względzie bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego bialska placówka podtrzymuje stanowisko w zakresie braku możliwości realizacji porodów rodzinnych, jednocześnie cały czas analizowana jest sytuacja w tym zakresie. Porody rodzinne niosą obecnie zbyt duże ryzyko. – informuje rzecznik szpitala w Białej Podlaskiej.

Ponadto okazuje się, że w przypadku uruchomienia porodów rodzinnych w dobie pandemii konieczne jest wprowadzenie przez szpital wewnętrznych procedur, które będą regulować realizację takich świadczeń. Obecnie w bialskim szpitalu analizowane są wszelkiego rodzaju możliwości, lecz należy przy tym zachować szczególną ostrożność. Wciąż trwają konsultacje w tym zakresie.

– W przypadku, gdy bialski szpital uruchomi taka możliwość – poinformujemy o tym na naszej stronie internetowej www.szpitalbp.pl. – uzupełnia wypowiedź Magdalena Us.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama