Reklama

II edycja festiwalu „Stanica Jedności” – Kostomłoty 2020 r. (zaproszenie)

II festiwal „Stanica Jedności” w Kostomłotach nad Bugiem. Wszystkie festiwalowe punkty będą miały w tym roku formułę wydarzeń on-line. Celem II edycji festiwalu, podobnie jak pierwszej, jest wzmacnianie lokalnej tożsamości kulturowej oraz przybliżenie dziedzictwa kulturowego Unitów Podlaskich. Wydarzenie będzie miało miejsce w Kostomłotach – miejscowości w której mieści się jedyna na świecie parafia neounicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego.

Korzystając z tego bogatego dziedzictwa chcemy przybliżyć szerokiej publiczności (w tym dzieciom i młodzieży) unikatowe, zachowane tu w żywej postaci, dziedzictwo historyczne-kulturowe. piszą Organizatorzy i dodają: – Pragniemy też przypomnieć o heroicznej postawie unitów podczas prześladowań w okresie zaborów. W tegorocznej edycji Festiwalu szczególnie ważne będzie ukazanie różnorodność i bogactwa wschodniego obrządku liturgicznego w różnych odmianach (nie tylko w bizantyjsko-słowiańskiej).

W działania festiwalowe włączani są mieszkańcy Kostomłot – jako współorganizatorzy uczestniczą oni w przygotowaniach, dzieląc się wiedzą i udostępniając domowe archiwa. II Festiwal „Stanica Jedności” odbędzie się w maju i czerwcu 2020 r., w okolicach odpustu ku czci św. Nikity.

– Chcemy aby uroczystości odpustowe były częścią festiwalu, co da możliwość zobaczenia piękna wschodniej liturgii i tego, jak jest ona do dziś zachowana w tym miejscu. Całość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w przestrzeni wirtualnej, pozwoli to na swobodny udział w wydarzeniach osobom z całej Polski, ale też niepełnosprawnym wszystkie materiały powstaną w wersji z napisami dla niesłyszących.informują Organizatorzy.

Wśród wydarzeń festiwalowych znajdują się:
1. Warsztaty z medytacji chrześcijańskiej – podczas warsztatów/webinarium uczestnicy zapoznają się z teorią medytacji oraz będą mieli okazję praktycznie spróbować wejść w medytację chrześcijańską (zapisy od 10.V, start wydarzenia 17.V).
2. Warsztaty z pisania ikon w formule otwartego webinarium dla chętnych, bez względu na wiek. Warsztaty adresowane będą do osób początkujących. Webinarium będzie dostępne dla 20 osób, zapisanych wcześniej on-line (zapisy od 24.V, start wydarzenia 1.VI).
3. Prezentacja Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma – film edukacyjny na temat dawnej i współczesnej liturgii, jej elementów oraz tego, co świadczy o jej unikatowości w skali światowej. Zarejestrowane zostaną też elementy odpustu ku czci św. Nikity. Film będzie udostępniony publicznie w internecie 1 lipca 2020 r. Na stronie internetowej zamieszczone też zostaną archiwalne fotografie.
4. Aranżacja i nagranie dawnych pieśni – profesjonalni muzycy zaaranżują tradycyjne, związane z kulturą unicką pieśni. Zaprezentowane zostaną one podczas mini-koncertu on-line oraz udostępnione w internecie 1 lipca 2020 r.
5. Strony internetowe (www.kostomloty.com/stanica-jednosci) i www.dziesiectalentow.org/stanica-jedności (start 9.V) oraz profil nafabebooku (https://www.facebook.com/StanicaJednosci). Będą tam zamieszczane wszystkie materiały i informacje związane z festiwalem, tam też prowadzone będą zapisy na wydarzania oraz webinaria (start strony 10.V.)

 

materiał: Grzegorz Aleksandrowicz
opracowanie: Leszek Niedaleki
zdjęcia: Jarosław Domański
publikacja: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama