Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Projekt międzynarodowy w Publicznej Szkole Podstawowej w Kożuszkach

Publiczna Szkoła Podstawowa w Kożuszkach staje się szkołą coraz bardziej otwartą na świat, dającą uczniom wyjątkowe możliwości rozwoju i nauki. A wszystko to dzięki wyjątkowej postawie Dyrektora Zenona Domańskiego, który wspiera i zachęca swoich nauczycieli do podejmowania nowych wyzwań, poszukiwania nowoczesnych rozwiązań, w tym także finansowych. Szkoła zrealizowała już kilka projektów dzięki pozyskanym funduszom zewnętrznym. A teraz przed nami kolejne ciekawe działania.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kożuszkach wezmą udział w międzynarodowym projekcie o nazwie “Schools as local centres of keeping memories about Holocaust” (“Szkoła jako miejsce zachowania pamięci o Holokauście”). W powstanie projektu zaangażowani byli nauczyciele języka angielskiego ze szkół na Białorusi, Słowacji, w Czechach i na Węgrzech. Naszą placówkę w tym zespole reprezentowała p. Katarzyna Tymoszuk. Dzięki współpracy przedstawicieli pięciu państw powstał skuteczny plan działania, a złożony wniosek został zaakceptowany do realizacji przez Fundację Wyszehradzką. Na ten cel przyznano nam grant w wysokości 24.500 euro tj. około 100.000 zł.

W ramach projektu zaplanowana została między innymi wizyta w Polsce uczniów i nauczycieli ze wszystkich krajów zaangażowanych w projekt. Podczas pobytu w naszym kraju goście będą mogli zapoznać się z historią Międzyrzeca Podlaskiego i ludności pochodzenia żydowskiego zamieszkującej nasze miasto w nie tak odległej przeszłości. Będą mieli także okazję spotkać się z osobami, które interesują się historią Żydów polskich i ją badają. Zaplanowany jest także wyjazd do Warszawy, aby zwiedzić Muzeum Żydów Polskich POLIN, skarbnicę wiedzy w temacie Holokaustu. Z funduszy projektu zostanie zakupiony także sprzęt nagłaśniający dla naszej szkoły, aby uroczystość powitania gości w progach naszej placówki przebiegała bez zakłóceń. Oczywiście wizyta w Polsce będzie służyła też integracji młodzieży i nauczycieli goszczących u nas.

Po zakończeniu wizyty w Polsce, wszyscy goście oraz ekipa uczniów i nauczycieli z naszej szkoły wyruszy do Grodna na Białorusi. Tam będziemy zapoznawać się z losami ludności żydowskiej na terenie Białorusi, odwiedzimy miejsca pamięci o Holokauście.

Młodzież ze wszystkich krajów zaangażowanych w powstanie projektu przygotuje i zaprezentuje krótkie wystąpienia, prelekcje, odczyty i prezentacje o prześladowaniach Żydów w ich ojczyznach. Ważne jest, aby młodzi ludzie mieli świadomość historii, która toczyła się na terenie ich rodzimych miejscowości. I pamiętali, że Holokaust to klęska człowieczeństwa, bo “ludzie ludziom zgotowali ten los…”.

Pierwotnie realizacja projektu została zaplanowana na przełom września i października 2020, ale z powodu pandemii koronawirusa została odłożona wstępnie na termin wiosenny 2021. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaka będzie sytuacja w Europie i czy będziemy w stanie bezpiecznie przyjąć naszych zagranicznych gości i złożyć wizytę naszym przyjaciołom z Grodna. Wszelkie działania i wyjazdy w ramach tego projektu, które odbędą się w następnym roku szkolnym, będą dla uczniów naszej szkoły bezpłatne.

Warto dodać, że jest to już drugi projekt międzynarodowy realizowany przez Szkołę w Kożuszkach z Funduszy Fundacji Wyszehradzkiej. Poprzedni, o nazwie “Schools as local centres of revitalization and keeping national identity”, został zrealizowany w roku szkolnym 2018/2019. W ramach tego projektu nasi uczniowie zwiedzili Łuczeniec na Słowacji oraz Grodno na Białorusi, nawiązali nowe znajomości, które dzięki mediom społecznościowych utrzymują do dziś, a także poznali kulturę krajów uczestniczących w projekcie oraz podzielili się elementami swojej kultury. W działania projektowe zaangażowani byli nauczyciele: p. Katarzyna Tymoszuk, autorka projektu i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Krzewicy oraz panie działające w Kole Gospodyń Wiejskich zorganizowały warsztaty kulinarne, podczas których młodzież uczyła się lepić tradycyjne polskie pierogi. Umiejętność tę młodzi ludzie wykorzystali podczas pobytu na Białorusi, gdzie poprowadzili takie warsztaty dla swoich rówieśników z innych krajów. W przygotowania zaangażowany był także p. Adam Iwanejko, który przeprowadził szereg lekcji tańca, aby nasza młodzież na Słowacji mogła pięknie zaprezentować nasz narodowy taniec polonez. Dyrektor Szkoły Zenon Domański zajął się bezpiecznym przygotowaniem wyjazdów i osobiście sprawował opiekę nad uczniami. Wycieczki te były w całości bezpłatne dla naszych uczniów dzięki pozyskanym funduszom.

Z radością czekamy na zaplanowane działania projektowe i już przygotowujemy plan wizyty w naszej szkole.

Tekst i zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kożuszkach

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama