Reklama

Wieści z Unii: Transgraniczna pomoc w czasie pandemii

Unijna solidarność zyskała konkretny wymiar w ostatnich tygodniach dzięki zaangażowaniu państw członkowskich w leczenie pacjentów z krajów sąsiadujących – powiedziała komisarz Stella Kyriakides prezentując wytyczne w tym zakresie dla krajów członkowskich. Współpraca transgraniczna może przyczynić się do zmniejszenia przeciążenia szpitali w czasie pandemii.

Pandemia koronawirusa sprawia, że systemy opieki zdrowotnej w całej UE poddane są bezprecedensowej i rosnącej presji. Aby wspierać i zachęcać do transgranicznej współpracy w zakresie opieki zdrowotnej pomiędzy władzami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi, Komisja Europejska wydała praktyczne wytyczne dla państw członkowskich.

Współpraca transgraniczna może przyczynić się do zmniejszenia przeciążenia szpitali poprzez wysyłanie pacjentów chorych na koronawirusa na leczenie w państwach członkowskich, które dysponują wonnymi miejscami w szpitalach. Komisja będzie również wspierać państwa członkowskie lub organizacje pozarządowe w wysyłaniu wykwalifikowanych zespołów personelu medycznego do pomocy poza granicami.

Wiceprzewodniczący ds. promowania naszego europejskiego stylu życia Margaritis Schinas powiedział: – Jedność i solidarność UE mają kluczowe znaczenie w walce z koronawirusem. Współpraca ponad granicami może przyczynić się do poprawy jakości życia dzięki złagodzeniu obciążeń systemów opieki zdrowotnej w państwach członkowskich. W obliczu największego od pokoleń kryzysu, nie zaniechamy żadnej możliwości podjęcia wspólnych działań.

Komisarz Stella Kyriakides, odpowiedzialna za zdrowie i bezpieczeństwo żywności, powiedziała: – Ten kryzys możemy przezwyciężyć tylko wspólnie. Kluczowa jest tu współpraca między państwami członkowskimi, mająca na celu ratowanie życia. Unijna solidarność zyskała konkretny wymiar w ostatnich tygodniach dzięki zaangażowaniu państw członkowskich w leczenie pacjentów z krajów sąsiadujących, nawet mimo własnych problemów. To jest najlepsza strona Unii, a przy pomocy dzisiejszych wytycznych, chcemy zachęcić do zwiększenia skali transgranicznego leczenia pacjentów oraz delegowania pracowników służby zdrowia z państw członkowskich, które mają większe możliwości, do tych, które takiej pomocy najbardziej potrzebują. Solidarność ratuje życie.

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama