Reklama

Podsumowujemy #PomocDlaSeniora

Trwająca w całej Polsce od 23 marca 2020 r. akcja #PomocDlaSeniora cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Tak też jest na Mazowszu i Lubelszczyźnie, gdzie działa Caritas Diecezji Siedleckiej. W związku z zagrożeniem koronawirusem m.in. powołano Wolontariat Kryzysowy, w ramach którego prowadzone są dyżury telefoniczne w Białej Podlaskiej i w Siedlcach. Wolontariusze pomagają seniorom zakupić żywność, wykupić leki i nie tylko.

Celem akcji jest doraźna i długofalowa pomoc seniorom oraz osobom bezdomnym podczas trwania epidemii w Polsce, w szczególności w zakresie zapewnienia żywności oraz środków ochronnych – tłumaczy Monika Rybaczewska, diecezjalny koordynator ds. wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej.

Osoby dyżurujące w Centrum Wolontariatu zarówno w Białej Podlaskiej jak i w Siedlcach odbierają telefony seniorów i zatroskanych o nich bliskich, którzy mieszkają na tyle daleko, że sami nie są w stanie im pomóc. Przydzieleni wolontariusze pomagają w robieniu zakupów spożywczych, wykupują leki, środki higieniczne, pomagają zrealizować płatności za czynsz, doładowania karty telefonów itp. Szczególnie potrzebujący seniorzy mogą liczyć na więcej: dostarczane są im ciepłe posiłki i/lub paczki żywnościowe.

W Święta Wielkanocne osoby bezdomne i samotni seniorzy po 70 roku życia otrzymali pakiety świąteczne z tradycyjnym Śniadaniem Wielkanocnym. Wolontariusze we współpracy ze służbami mundurowymi dostarczyli 140 paczek na terenie miasta Biała Podlaska a kolejne 100 na terenie powiatu bialskiego.

W ramach akcji pamiętano również o bezpieczeństwie wolontariuszy, którzy zostali zaopatrzeni w maseczki, rękawiczki i płyny do dezynfekcji.

Podsumowując, w okresie od 23.03.2020 r. do 14.04.2020 r. na terenie diecezji siedleckiej w ramach dotacji od Caritas Polska 454 osoby otrzymały wraz z dostarczeniem do domu gotowe paczki z żywnością, środkami ochronnymi oraz lekami, 171 osób otrzymało gotowe posiłki, dla 240 osób przygotowano pakiet na śniadanie wielkanocne, a wsparcie otrzymały 53 osoby bezdomne.

Warto wspomnieć, że w akcję #PomocDlaSeniora zaangażowało się 209 osób – wolontariuszy i pracowników Caritas Diecezji Siedleckiej. Jak podsumowuje Monika Rybaczewska, wsparcie (uwzględniając finansowanie z różnych źródeł) otrzymało 920 osób, w tym 105 osób bezdomnych.

Dyżury telefoniczne prowadzone są pod numerami telefonu:
– tel. 504-429-423 – koordynator Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej,
– tel. 510-756-437 – Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej w Siedlcach,
– tel. 512-936-068 – diecezjalny koordynator ds. wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej.

materiał: Caritas Diecezji Siedleckiej
tekst: Anna Nowińska Biuro Prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama