Reklama

Wieści z Unii: Zasilacze mniej żarłoczne

W życie wchodzi unijne rozporządzenie podnoszące wymogi dotyczące zasilaczy elektrycznych powszechnie używanych w gospodarstwach domowych. Średnio w każdym domu jest dziesięć takich urządzeń. Nowe zasady dotyczące zewnętrznych źródeł zasilania umożliwią oszczędności energii i pomogą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.

Nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie zewnętrznych źródeł zasilania, które ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej urządzeń gospodarstwa domowego – od laptopów do elektrycznych szczoteczek do zębów, wchodzi w życie od dnia 1 kwietnia 2020 r. w ramach unijnych środków dotyczących Eko projektu.

W rezultacie europejscy konsumenci będą mogli zaoszczędzić na rachunkach domowych, pomóc osiągnąć ogólnounijne cele w zakresie oszczędności energii i zmniejszyć emisje cieplarniane. Zewnętrzne źródła zasilania to adaptery stosowane do przekształcania energii elektrycznej z domowych sieci na niższe napięcia, bardzo powszechne w domach europejskich – średnio dziesięć na gospodarstwo domowe i łącznie ponad 2 miliardy w UE.

Nowe przepisy UE sprawią, że te zewnętrzne źródła zasilania będą bardziej energooszczędne, dostosowując je do najwyższych standardów na świecie. Oczekuje się, że do 2030 r. osiągnięte zostaną oszczędności energii elektrycznej w wysokości ponad 4 TWh rocznie, jest to równoważne miesięcznemu zużyciu energii Łotwy. Spowoduje to uniknięcie emisji gazów cieplarnianych o ponad 1.4 mln ton CO2 rocznie począwszy od 2030 r.

Zewnętrzne zasilacze są używane na przykład w elektronice użytkowej (smartfony, głośniki, systemy dźwiękowe, telewizory), produktach ICT (modemy, routery, laptopy, tablety, wyświetlacze elektroniczne), małych urządzeniach kuchennych (miksery, sokowirówki) i produkty osobistej wygody (golarki, szczoteczki elektryczne).

Rozporządzenie w sprawie Eko projektu dla zewnętrznych źródeł zasilania jest częścią szerszego pakietu środków przyjętych w ubiegłym roku, obejmującego 10 przepisów dotyczących Eko projektu i 6 przepisów dotyczących etykietowania energetycznego.

Oczekuje się, że pełny pakiet przyniesie ogółem 167 TWh oszczędności energii końcowej rocznie do 2030 r. Jest to równoważne rocznemu zużyciu energii w Danii. Skumulowane oszczędności odpowiadają redukcji o ponad 46 milionów ton CO2 rocznie od 2030 r.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

  1. Zero szczegółów na temat tego co się zmieni w tych zasilaczach lub w ich budowie… Artykuł napisany od tak o by był….

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama