Reklama

Kanałem Wieprz – Krzna znowu popłynęła woda

Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” działając na wniosek oraz w porozumieniu z Gminą Drelów, rozpoczęło poczynając od 23 kwietnia 2020 r. napełnianie wodą z kanału Wieprz – Krzna tzw. „Nawodnika Szósteckiego”. - Piętrzenie wód kanału będzie miało miejsce przez kilka najbliższych dni, w celu napełnienia, poczynając od tamy w Augustówce, rowów melioracyjnych na terenie gruntów użytkowanych rolniczo, w miejscowościach Przechodzisko, Łózki, Wólka Łózecka, Szóstka, Worsy oraz Drelów – Augustówka. - poinformował wójt Drelowa, Piotr Kazimierski.

Działania te zostały podjęte w celach zapobieżenia negatywnym skutkom suszy, która jak wszystko na to wskazuje w tym roku będzie wyjątkowo dotkliwa. Gmina Drelów zleciła część prac, mających na celu bieżące udrożnienie głównych cieków wodnych na tym terenie właściwej firmie. Jednak ze względu na rozległy obszar działania oraz wieloletnie zaniedbania obowiązku utrzymania rowów melioracyjnych w należytym stanie, przez właścicieli nieruchomości, może dochodzić do zatorów i niedrożności, które utrudnia dotarcie wody i nawodnienie jak największej powierzchni gruntów.

Apel Wójta Kazimierskiego!
Tym samym zwracam się do właścicieli nieruchomości z tego terenu o zorganizowanie się oraz wykonanie koniecznych prac udrażniających na ciekach wodnych, będących własnością, jeśli taka konieczność się pojawi. Proszę także o sygnalizowanie sytuacji większych zatorów oraz ewentualnych niedrożności przepustów na drogach gminnych przecinających rowy. Zostaną wówczas wykonane niezbędne prace naprawcze. – apeluje Kazimierski.

Dzięki przychylności władz oddziału bialskiego Gospodarstwa „Wody Polskie”, możemy mieć możliwość, przy wspólnym udziale, zatrzymać na naszym terenie, przepływające przez naszą gminę wody kanału Wieprz – Krzna w ilościach, które zależą tylko od naszej sprawnej organizacji i współdziałania do czego zachęcam i o co proszę. – dodaje wójt Drelowa.

Gmina Drelów wskazała właściwy kierunek podejmowanych działań. Jednak sam samorząd nie podoła spodziewanym rezultatom. Bardzo dużo zależy od właścicieli pól i łąk przez które przechodzą rowy melioracyjne i przepusty. Należy je jak najszybciej udrożnić i doprowadzić do stanu używalności. – Wykorzystajmy istniejący system melioracyjny, zbudowany wiele lat temu, a do dziś w miarę sprawnie działający, to jedyna dostępna nam forma zapobiegania katastrofalnej suszy, której doświadczamy. – podpowiada wójt Piotr Kazimierski.


materiał: Urząd Gminy Drelów
zdjęcia: Urząd Gminy Drelów
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama