Reklama

Ubezpieczenie OC a trudna sytuacja finansowa – jak sobie z tym poradzić?

Ubezpieczenie OC a trudna sytuacja finansowa – jak sobie z tym poradzić? Obecna pandemia koronawirusa ma ogromny wpływ na budżety domowe Polaków. Sporo osób straciło pracę lub musiało zgodzić się na obniżki. Posiadacze samochodów mają jeszcze jedno zmartwienie – opłacenie składki OC. Nawet w lżejszym czasie bywał to wydatek mocno obciążający portfel kierowcy. Czy jest w takim razie rozwiązanie, które pozwoli wykupić obowiązkową polisę z mniejszym skutkiem dla naszych finansów? Co prawda zniżki nie wchodzą w grę, ale rozwiązaniem będzie ubezpieczenie OC na raty.

Ubezpieczenie OC na raty. Opcja na chudsze miesiące
Z każdym rokiem ceny za OC – będące obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym – rosną i są dużym obciążeniem finansowym. Średnia cena za OC w 2020 roku wyniosła do tej pory 657 zł. W jeszcze trudniejszej sytuacji znaleźli się młodzi kierowcy, którzy średnio płacili 1727 zł (a w przypadku braku 6-miesięcznego stażu za kółkiem nawet 2882 zł).

Jednorazowa płatność takiej kwoty może stanowić znaczne nadszarpnięcie finansów osobistych. Można ją obniżyć, porównując dokładnie oferty i szukając promocji, wykorzystując kalkulator ubezpieczenia auta. Najczęściej wybiera się jednak formę odroczenia zapłaty i rozbicia jej na mniejsze części, czyli zakup OC na raty.

Tanie ubezpieczenie – na ile rat można rozłożyć OC?
Praktycznie każda firma oferuje ubezpieczenie OC na raty. Warto skorzystać z tej opcji, gdy nie mamy wystarczających środków na opłatę całej składki w danym momencie. Posiada to jednak swoje ograniczenia dotyczące liczby płatności. Na ile rat można rozłożyć OC?

Trzeba sobie uświadomić, że towarzystwa niechętnie sprzedają OC na raty. Sprawia to, że muszą czekać na płatność przez jakiś czas i nie mogą obracać tymi środkami pieniężnymi. Prawa rynku jednak wymuszają na nich walkę o klienta, przez co idą na ustępstwa. Najczęściej spotykaną opcją jest podział składki na 2 raty, płacone co pół roku. Z kolei najrzadziej spotyka się ofertę ubezpieczenia OC na 12 rat – jest to mocno indywidualna kwestia i stosowana w niewielu przypadkach. Popularną opcją jest za to płatność kwartalna, czyli OC na 4 raty. Gdzie najtaniej kupimy ubezpieczenie samochodu w takiej formie?

Gdzie szukać najtańszego OC na raty?
Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie OC na raty w ogólnym rozrachunku może stać się droższe. Towarzystwo ubezpieczeniowe zrzeka się większej płatności, czyli ryzykuje i wierzy, że kierowca opłaci pozostałe raty w kolejnych miesiącach. To wpłynie na cenę OC. Jak dokładnie? To zależy od ubezpieczyciela. Nie w każdej sytuacji otrzymamy także OC na raty – na to wpływ ma przykładowo wiek, doświadczenie i płeć kierowcy. Jak znaleźć ubezpieczyciela, który umożliwi zakup polisy na raty?

Porównywarka ubezpieczeń w ciągu kilku minut pokaże wszystkie najlepsze oferty w cenach transakcyjnych, czyli rzeczywiście kwotach wymaganych do zapłaty przy każdej racie. Wystarczy podać dane kierowcy i samochodu, a dowiemy się, który ubezpieczyciel jest skłonny sprzedać OC z podziałem na raty. Można je także wykupić online, bez konieczności udawania się do oddziału.

 

opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama